"Uwaga! Fonoholizm" - nastolatki nie wyobrażają sobie dnia bez telefonu

Czy współczesny nastolatek wyobraża sobie choćby jeden dzień bez telefonu komórkowego? Niestety, nie - jak wynika z raportu zrealizowanego przez TNS OBOP na zlecenie kampanii "Uwaga! Fonoholizm".

W Polsce ruszyła kampania na rzecz przeciwdziałania nadmiernemu korzystaniu z telefonów komórkowych przez młodzież. "Uwaga! Fonoholizm" chce zwrócić uwagę na uzależnienie od telefonu, czyli nową chorobę cywilizacyjną XXI wieku.

Według badań, nawet co trzeci nastolatek (36%) nie wyobraża sobie dnia bez telefonu komórkowego. Około 27% młodych ludzi na pewno wróciłoby po telefon, gdyby zapomniało go z domu. Podobny odsetek uczniów (28%), co prawda nie wróciłby po komórkę, ale czułby w związku z tym niepokój. Tu małe wtrącenie redakcyjne - choć wynik ten rzeczywiście jest zaskakujący, może nie jest to aż tak groźne? Wielu nastolatków wykorzystuje telefon do kontaktu z rodzicami, a "komórka" nie raz pomogła już w sytuacji zagrożenia. Poza funkcją dzwonienia, przydatne mogą być aplikacje, takie jak Pierwsza Pomoc dla iPhone'a.

Zobacz również:

  • Zniżki do 2000 złotych - oto Tanie Kupowanie

Młodzi Polacy traktują telefon jako niezbędne narzędzie dostępu do informacji (68% badanych). Dla takiej samej liczby nastolatków telefon komórkowy jest także bardzo ważnym źródłem rozrywki i utrzymywania kontaktów towarzyskich.

Czy zgadzacie się z wnioskami płynącymi z raportu, że komunikacja bezpośrednia staje się w tej sytuacji mniej ważna i traci swą wartość?

Czy w Polsce istnieje zjawisko fonoholizmu?