Uwaga! Podrabiane Athlony!

Ci, którzy zamierzają dokonać zakupu bardzo popularnego procesora Athlon XP muszą mieć się na baczności. Na rynku w Europie Wschodniej, Azji i Rosji pojawiły się podrabiane procesory, które na pierwszy rzut oka są trudne do odróżnienia od oryginałów.

O podróbkach poinformowali rosyjscy dziennikarze serwisu Xbitlabs. Informację o takim procederze przedstawiło także same AMD, które ostrzegło swych dystrybutorów przed fałszywymi produktami.

Podrabiane procesory to nic innego jak podkręcone Athlony XP z rdzeniem Thoroughbred serii B0. Układy te znane są z wysokiej podatności na zwiększanie taktowania, co też zaradni fałszerze skrzętnie wykorzystali. Oszustwa tego rodzaju zdarzają się najczęściej przy kupnie gotowych zestawów, gdzie niedoświadczony klient nie jest w stanie wykryć obecności innego procesora niż zamówiony.

Nowością jest to, że fałszerze podrabiają także tabliczki znamionowe z symbolami określającymi model procesora. Mostki procesora odpowiadające za napięcie i mnożnik (L11 i L12/L5) są dodatkowo łączone tak, że po jego instalacji na płycie głównej uruchomi się on jako model wyższy niż rzeczywiście wyprodukowany. Procesor taki może działać poprawnie, jednak istnieje prawdopodobieństwo niestabilnej pracy, nie mówiąc już o niemożności samodzielnego przetaktowania i tak wyżyłowanego układu.

Szczegółowe fotografie przedstawiające przerobiony procesor znajdziecie pod następującym adresem: http://www.xbitlabs.com/news/cpu/display/20030503024652.html .


Zobacz również