Uwaga abonenci Play - jesteście atakowani!

W ostatnich dniach na numery zarejestrowane w sieci Play przychodzą SMS-y informujące o "dacie kolejnego szczepienia". Nie należy klikać w załączony w nich link - to groźna pułapka!

Foto: Charlotte May/Pexels

SMS-owy atak na klientów sieci Play to kolejna próba oszustów na wyłudzenie danych metodą "na COVID". Jak podaje firma Marken, która pierwsza zauważyła zjawisko, jest to klasyczna kampania phishingowa. Treść SMS-ów brzmi następująco:

Została wyznaczona data kolejnego szczepienia. Więcej informacji w aplikacji.

Dołączony jest do niej link, który może być różny w zależności od odbiorcy. Po kliknięciu w niego użytkownik jest przekierowany na fałszywą stronę, która imituje sklep Google Play (bądź podobną), z której ma być rzekomo pobrana aplikacja rządowa, jak mObywatel. Oczywiście naprawdę jest to malware. Jak doradza Dariusz Woźniak z firmy Marken, dystrybutora rozwiązań Bitdefender w Polsce:

Tego typu akcje mają najczęściej na celu wyłudzenie danych. Dlatego też nie należy klikać na linki, jeśli nie wiemy skąd pochodzą. Warto też przyjrzeć się po uruchomieniu aplikacji jakich uprawnień ona żąda. Jeśli aplikacja wspierająca zarządzanie finansami chce uzyskać dostęp do biblioteki zdjęć, staje się to bardzo podejrzane.Poza tym należy cyklicznie przeglądać i usuwać te nieużywane. Dobrą praktyką jest używanie oprogramowania antywirusowego

W chwili obecnej fałszywki rozsyłane są do abonentów sieci Play, korzystających ze smartfonów z systemem Android. Można jednak spodziewać się, że na tym nie koniec i wkrótce pojawi się on także u innych operatorów. Zalecamy czujność i radzimy ostrzec znajomych.

Źródło: Marken

Zobacz również: