Uwaga na atak phishingowy "na Luisa Suareza"

Wybryk Luisa Suareza, który ugryzł włoskiego obrońcę Giorgio Chielliniego, postanowili wykorzystać cyberprzestępcy.

Fani piłki nożnej z pewnością pamiętają o wybryku Luisa Suareza, napastnika reprezentacji Urugwaju, który ugryzł w trakcie meczu włoskiego obrońcę Giorgio Chielliniego. Otrzymał za to karę, która zdaniem większości komentujących ją osób była za wysoka. I to właśnie te osoby znalazły się na celowniku cyberprzestępców, którzy 27 czerwca 2014 r. zamieścili w Sieci stronę phishingową wyglądającą na oficjalną stronę organizacji FIFA i udostępniającą odnośniki prowadzące do prawdziwej witryny www.fifa.com.

Wabikiem mającym przyciągnąć ofiary była petycja dla tych, którzy chcieli stanąć w obronie Luisa Suareza. Niebezpieczny formularz został stworzony przy użyciu pakietu Google Docs. Należało w nim podać swoje imię i nazwisko, kraj, numer telefonu komórkowego oraz adres e-mail. Ponadto ofiara zachęcana była do udostępnienia odnośnika do petycji swoim znajomym na Facebooku.

„Uzbroiwszy się w adresy e-mail i numery telefonów użytkowników, cyberprzestępcy mogą przeprowadzać ataki ukierunkowane z wykorzystaniem trojanów bankowych na komputery i urządzenia mobilne. Technika ta może zostać wykorzystana do obejścia dwuetapowej weryfikacji, gdzie hasła jednorazowe autoryzujące transakcje bankowe są wysyłane poprzez wiadomości SMS” – powiedziała Nadieżda Demidowa, analityk treści w Kaspersky Lab.

W ciągu kilku dni fałszywa petycja znacząco się rozpowszechniła. Można też było zauważyć aktywność cyberprzestępców na wielu forach poświęconych piłce nożnej.

Źródło: Kaspersky Lab