Uwaga na nawigacje GPS z pirackim oprogramowaniem!

Policjanci z poznańskiego wydziału zajmującego się zwalczaniem przestępczości gospodarczej zatrzymali dwóch obrotnych biznesmenów. Przestępcy zostali schwytani, gdy próbowali sprzedać kilkadziesiąt nawigacji GPS z nielegalnym oprogramowaniem.

Dwaj mieszkańcy Jarocina zostali namierzeni i złapani na gorącym uczynku dzięki współpracy policji z firmą zajmującą się ochroną praw autorskich. Cechą wyróżniającą urządzenia sprzedawane przez przestępców była wyjątkowo niska cena mimo zainstalowanej wewnątrz mapy Europy.

W ciągu tygodnia na 3 aukcjach internetowych znalazło się ponad 30 urządzeń. Na każdym z nich sprzedawcy zarabiali ok. 200 złotych. Szacuje się, że od początku roku zysk przestępców przekroczył 100 tysięcy złotych.

Sprzęt zabezpieczono. Dwaj mieszkańcy Jarocina usłyszą zarzut kradzieży oraz rozpowszechniania programów komputerowych, za co grozi do 5 lat więzienia.

Nawigacje GPS są teraz niezwykle popularne, dlatego przed zakupem warto się upewnić, że wraz z urządzeniem otrzymujemy legalny system operacyjny, mapę oraz odpowiednie nośniki z oprogramowaniem.

Na podobny temat: "Dwaj piraci z Warszawy zatrzymani"

Źródło: Komenda Główna Policji