Uwaga na ransomware żądające 500 zł za odblokowanie dostępu do plików

We wrześniu eksperci ESET odnotowali wzmożoną aktywność nowej wersji LockScreena, który podszywając się pod Interpol informuje o zaszyfrowaniu plików ofiary. Za ich odszyfrowanie żąda opłaty w wysokości 500 zł.

Firma ESET opublikowała nowy raport "Globalne trendy w rozwoju zagrożeń", z którego dowiadujemy się, że we wrześniu za największą liczbą infekcji komputerów stał przekierowujący na szkodliwy adres trojan HTML/Refresh:

Zagrożenia złośliwym oprogramowaniem we wrześniu 2014 roku

Zagrożenia złośliwym oprogramowaniem we wrześniu 2014 roku

Dodatkowo eksperci ESET podkreślają, że odnotowali wzmożoną aktywność nowej wersji LockScreena, czyli zagrożenia typu ransomware, które po zainfekowaniu komputera blokuje dostęp do danych użytkownika i za pośrednictwem wyświetlanej na ekranie notatki żąda (zazwyczaj) opłaty za jego odzyskanie.

W przypadku nowego LockScreena, o którym wspomina ESET, dochodziło do podmiany adresów DNS na urządzeniu sieciowym internauty i za każdym razem przekierowywaniu go na specjalną stronę. Tam podszywając się pod Interpol cyberprzestępcy informują ofiarę o zaszyfrowaniu jej plików i oskarżają o posiadanie plików z zakazanymi treściami pornograficznymi oraz naruszenie praw autorskich. Jednocześnie pada propozycja odblokowania przeglądarki i dostępu do plików na komputerze po opłaceniu grzywny w wysokości 500 złotych.

"Postaraj się, by hasło do routera było wystarczająco silne, a także zadbaj o to, by zdalny dostęp do routera spoza sieci domowej był zablokowany." - zalecają eksperci ESET, aby uniknąć tego typu zagrożenia.

Jeżeli padniesz już ofiarą wirusa lub innego szkodnika powinieneś z nim powalczyć. W jaki sposób? Wyjaśniamy to tutaj.