Uważaj! Nowy wirus na Androida wykradnie Twoje dane ze 153 aplikacji

Najnowszy trojan o nazwie Ghimob z Brazylii właśnie trafił do aplikacji używanych na całym świecie. Sprawdź, czy nie zainstalowałeś jednej z nich.

Co jakiś czas informujemy o złośliwym oprogramowaniu na Androida, które przedostaje się do sieci. Niestety znowu spotykamy się z poważnym naruszeniem bezpieczeństwa.

Smartfon z Androidem
Źródło: techadvisor.co.uk

Smartfon z Androidem

Źródło: techadvisor.co.uk

Badacze bezpieczeństwa odkryli nowego trojana, który jest w stanie wykraść dane z aż 153 aplikacje na Androida.

Wirus o nazwie Ghimob stworzony został przez grupę hakerską, która wcześniej dystrybuowała trojana Astaroth (Gulidma) na Windowsa. O sprawie po raz pierwszy poinformowała firma Kaspersky.

Nowy trojan został zaimplementowany w elementach do pobrania z zewnętrznych stron internetowych. Na szczęście Ghimob nie przedostał się do oficjalnego Sklepu Play, więc szansa na jego instalację nieco maleje.

Ghimob wykorzystuje adresy e-mail użytkowników sprzętu z Androidem oraz przekierowuje ich na strony internetowe promujące zainfekowane aplikacje na Androida.

Aplikacje z zaimplementowanym wirusem Ghimob naśladują popularne programy takie, jak WhatsApp, Google Docs czy Flash. Po zainstalowaniu aplikacje żądają dostępu do uprawnień z zakresu dostępności. Wolne od wirusa wersje aplikacji nie potrzebują dostępu do tych uprawnień.

Po przydzieleniu uprawnień zainfekowane programy są w stanie przeszukać aplikacje zainstalowane na telefonie w celu wykradzenia znajdujących się w nich danych do logowania. Oznacza to, że wirus jest niezwykle niebezpieczny.

Kaspersky informuje, że wirus wydostał się z Brazylii i trafił już do krajów Europejskich. Hakerzy nastawieni są na wykradanie danych do aplikacji bankowych w celu przechwycenia kont. Ghimod stara się również wykraść dane z portfelów kryptowalut.

Wykradzione dane służą do przeprowadzania nielegalnych operacji na korzyść gangu odpowiedzialnego za stworzenie wirusa.

Jedynym skutecznym sposobem na usunięci wirusa jest przywrócenie urządzenia do ustawień fabrycznych.

Sprawdź, czy Twój smartfon otrzyma aktualizacje do Androida 11.

Źródło: zdnet.com