Uważaj, masz robota w żołądku!

Niewykluczone, że już wkrótce robot stanie się pomocnikiem chirurga podczas operacji. Opracowane przez Dmitry'ego Oleynikova urządzenie po wprowadzeniu do żołądka (np. po połknięciu) jest w stanie wspomóc lekarza w możliwie bezinwazyjnym przeprowadzeniu zabiegu.

Zdaniem twórców robota z Nebraska Medical Center, dzięki możliwości zdalnego sterowania i wyposażeniu w igłę oraz kamerę sprzęt jest w stanie zapewnić lekarzowi obraz na operowany narząd z innej perspektywy, a także przeprowadzić biopsję.

Robot zbudowany jest z dwóch połączonych, mogących się obracać aluminiowych walców. Dzięki spiralnym wyżłobieniom jest on w stanie powoli się przemieszczać, a nawet - wspinać na ścianki narządów. Jego twórcy zapewniają, że zaprojektowano go w ten sposób, by nie uszkadzał otaczających tkanek.

Średnica robota wynosi 15 milimetrów, w ciele pacjenta umieszcza się go np. przez niewielki otwór w skórze. Dzięki niemu podczas przeprowadzania zabiegów na świniach - na których testowano urządzenie - udało się zmniejszyć ilość nacięć skóry z czterech do dwóch.

Roboty to jednak nie tylko pomoc człowiekowi, lecz również zastępowanie go na polu walki - patrz artykuł: "Wojny robotów - to tylko kwestia czasu"...