Uważaj na .tk

Domena .tk należy do najbardziej niebezpiecznych miejsc Internetu. Tak wynika z opublikowanego przez firmę McAfee raportu o najbardziej niebezpiecznych stronach WWW, przygotowanego na podstawie statystyk generowanych przez program McAfee SiteAdvisor.

Wyspy Tokelau to urokliwy zakątek Ziemi, trzy atole położone na północny zachód od Nowej Zelandii. Wyspom Tokelau przypisana jest w Internecie domena .tk. Okazuje się, że ponad 10% stron WWW zarejestrowanych w domenie .tk to niebezpieczne witryny, narażające użytkownika na złośliwe oprogramowanie, spam i phishing. Domeny zawierające wiele niebezpiecznych serwisów WWW to także .ru (Rosja) i .ro (Rumunia), odpowiednio 4,5% i 6,5% tych stron uznano za szkodliwe. Do najbezpieczniejszych domen należą natomiast .ie (Irlandia) i .fi (Finlandia) - tylko 0.1% witryn przypisanych do tych domen okazało się zawierać podejrzaną zawartość. Ciekawie prezentują się wyniki badania dla domen .com i .info. 6% stron należących do domeny .com zostało zaklasyfikowane jako niebezpieczne, w domenie .info czerwoną kartkę otrzymało aż 7.5% witryn. Badanie firmy McAfee objęło ponad 8 milionów stron WWW należących do 265 domen. Więcej informacji na temat programu McAfee SiteAdvisor znaleźć można na oficjalnej stronie aplikacji.

Uważaj na .tk

McAfee SiteAdvisor

Dlaczego tak wiele niebezpiecznych stron przypisanych jest do domeny .tk, należącej do pięknych, zagrożonych efektem cieplarnianym wysp na Pacyfiku? Wiele wyjaśnia fakt, iż przypisanie strony do domeny .tk jest darmowe. To wyjątek pośród domen narodowych. Darmowe przypisanie domeny do strony WWW przyczyniło się do wielkiej liczby stron w domenie Tokelau, ale też do wykorzystania domeny przez internetowych przestępców.