Uwolnić elektrony


Niestety, nierozwiązana pozostaje kwestia pasożytniczych napięć, które indukują się w całej sieci zasilającej. Sprawa jest trudna, ale jak udowadniają niektóre konstrukcje nie beznadziejna. Kabel sieciowy jak każdy przewodnik ma ściśle określone parametry elektryczne: rezystancję (R), pojemność (C) i indukcyjność (L). Wpływ rezystancji na przepływ prądu jest dość oczywisty. Parametr ten przeciwstawia się przepływowi wolnych elektronów w przewodniku, więc jego wartość powinna być jak najmniejsza. Zupełnie inaczej jest z pojemnością i indukcyjnością zasilającego przewodu. Parametry te, niepożądane w kablach sygnałowych (które muszą pracować jako szerokopasmowe) doskonale służą prądowi zasilającemu, który jest przebiegiem sinusoidalnym o ściśle określonej częstotliwość pracy (50 Hz). Odpowiednio kształtując geometrię kabla i stosując specjalne izolatory (dielektryki), jesteśmy w stanie wykonać kabel jako pasywny filtr LC, tłumiący z bardzo dobrym skutkiem wszelkie sygnały o wartości innej niż 50 Hz i przebiegu innym niż sinusoidalny. Kable te ze względu na stałe parametry RLC, które zależą również od długości, produkowane są z fabrycznie montowanymi wtyczkami. Producenci zalecają wykorzystanie takich przewodów przede wszystkim do cyfrowych źródeł sygnału i do przedwzmacniaczy z cyfrowymi dekoderami i procesorami, czyli tam gdzie zniekształcenia oddziaływają na układy cyfrowe, a jednocześnie ze względu na mały pobór mocy stanowią znaczący procent w całkowitej wartości sygnału. Różnica, jaką daje podłączenie takiego egzotycznego przewodu, jest łatwo zauważalna i tym większa, w im bardziej uprzemysłowionym regionie mieszkamy.

Kondycja urządzeń elektrycznych

Uwolnić elektrony

Kolejnym krokiem w kierunku poprawy jakości zasilania jest zastosowanie kondycjonerów sieciowych. Są to aktywne układy stabilizująco-separujące, mające przełożenie 1:1, które nie tylko wygładzają sygnał zasilający, ale również bronią sprzęt przed nagłymi wahaniami napięcia. Dodatkowo, dzięki rozdzieleniu sekcji transformatorów na zasilające urządzenia cyfrowe i systemy wzmacniające, eliminuje się zniekształcenia powodowane różnymi poborami mocy poszczególnych urządzeń. Często spotykanym elementem jest automatyczny bezpiecznik, który odcina zasilanie w momencie zwarcia lub przeciążenia. W najbardziej rozbudowanych konstrukcjach taki bezpiecznik zamontowany jest przy każdym gniazdku wyjściowym. Również układy aktywnych filtrów RLC mają różną konstrukcję w zależności od tego, czy gniazdo służy do podłączenia wzmacniacza mocy, czy też innej elektroniki o znacznie mniejszych pobieranych mocach.

Najbardziej rozbudowane układy stabilizacji przeznaczone są do zasilania urządzeń cyfrowych. Efekt urządzeń stabilizujących jest tym bardziej widoczny, im wyższej klasy są poszczególne elementy naszego kina. Poza takimi subiektywnymi zmianami, jak szerokość sceny muzycznej czy naturalność brzmienia instrumentów klasycznych, od razu zmniejsza się ilość cichutkich szumów słyszalnych w głośnikach z bardzo bliskiej odległości. Całkowicie znikają wszelkie trzaski, które nierzadko można usłyszeć w głośnikach w momencie włączenia urządzeń wyposażonych w silnik elektryczny (pralka, lodówka, wiertarka itp.). W znacznym stopniu poprawia się nasycenie kolorów i ostrość konturów w obrazie uzyskanym z projektora LCD. Obraz w telewizorze o przekątnej 32 cale nie zmienia się tak radykalnie, ale ostrość konturów ulega znaczącej poprawie. Oczywiście, od gniazdka do kondycjonera i od kondycjonera do urządzeń użyliśmy wysokiej klasy ekranowanych przewodów.

Uwolnić elektrony

Za dobrej klasy zachodni kondycjoner należy zapłacić nawet ponad 5000 zł

Czy warto więc wyposażyć system w tego typu urządzenia? Trzeba powiedzieć, że są to zazwyczaj dość drogie zabawki. Polski Helion PS 1700 kosztuje około 1000 zł, również produkowany w naszym kraju Neel N5-1800 - już ponad 1500 zł. Natomiast za amerykański Power Wedge, model Ultra 212 P czy niemiecki Audio Agile Clear 3F trzeba zapłacić ponad 5000 zł. Dodam jeszcze, że dobre kable sieciowe kosztują od 500 do 3000 zł, ale znany mi jest przypadek kabla firmy Velum, którego cena za odcinek 180 cm wynosi 3000 DEM.