Uwolniony Flash

Użytkownicy Linuksa często spotykają się z problemem dotyczącym obsługi formatu SWF. Stworzenie open-source'owego odtwarzacza Flash było od dawna jednym z najbardziej palących zadań, jakich podejmowali się linuksowi programiści. Swego czasu trwały prace nad aplikacją GPLFlash2, obecnie rozwija się kolejny, obiecujący projekt - o nazwie Gnash.

Gnash jest oparty na kodzie GameSWF, jest zgodny z formatem SWF 7 (do tej pory darmowe odtwarzacze zawierały wsparcie wyłącznie dla SWF v4), potrafi się komunikować przez XML i wyświetla wysokiej jakości grafikę dzięki OpenGL. Pracuje samodzielnie, jako odtwarzacz animacji Flash, lub jako wtyczka do przeglądarki Firefox (wtyczka jest ciągle w fazie rozwojowej).

Oczywiście, nie jest to jeszcze produkt idealny, ale jak zapewnia Rob Savoye, opiekun programu, "Z pomocą kilku dodatkowych osób da się to doprowadzić do sensownej używalności w ciągu kilku miesięcy". Projekt posiada również wstępną dokumentację (na razie dosyć ubogą) w formatach HTML, PDF, Man Page i GNU Info. Pobrać będzie go można (w momencie pojawienia się gotowej, stabilnej wersji) z podkatalogu "/gnu/gnash/" na mirrorach projektu GNU, a także za pomocą repozytorium CSV.

Więcej informacji: http://www.gnu.org/software/gnash/