Uzależnienie od Internetu jak od papierosów

Najnowsze badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii potwierdzają, że Brytyjczycy są uzależnieni od dostępu do Internetu. Jedna z ankietowanych osób stwierdziła nawet, że pozbawienie dostępu do tego źródła informacji odczuła "jak odcięcie ręki".


Bez Internetu jak bez ręki

Badanie zostało przeprowadzone na grupie 1 000 osób przez firmę Intersperience. Jego uczestnicy zostali poproszeni, aby przez 24 godziny nie korzystali z Internetu. Następnie zostali zapytani o odczucia towarzyszące temu doświadczeniu.

Okazało się, że było ono przykre dla uczestników badania. 53% z nich przyznało bowiem, że odczuwało zdenerwowanie, zaś 40% samotność. Co więcej, kolejne badanie pokazało również, że odczucia te towarzyszyły im nawet, gdy dostęp do Internetu został im odcięty na dużo krótszy czas niż wspomniane 24 godziny.

Rezygnacja z korzystania z Internetu została porównana przez niektórych uczestników badania do rzucania palenia lub picia. Jeden z nich przyznał nawet, że poczuł się jakby odcięto mu rękę.

Odcięcie od technologicznych gadżetów podobne do rzucania narkotyków

Naukowcy z University of Maryland na początku tego roku poszli o krok dalej. Przekonali bowiem setki studentów z 12 uczelni, aby przez 24 godziny nie korzystali z żadnych technologicznych rozwiązań, w tym radia i telewizji. No może prawie żadnych, gdyż mogli rozmawiać za pomocą telefonu stacjonarnego.

Ochotnicy, którzy pozbawieni zostali w ten sposób dostępu do wszelkich bieżących informacji (nie mogli również czytać gazet) spisywali swoje odczucia.

Zapiski te zostały poddane później analizie, z której jednoznacznie wynikało, że objęci badaniem ochotnicy mieli objawy podobne do tych, które towarzyszą uzależnionym osobom próbującym rzucić palenie lub narkotyki. Odczuwali bowiem lęk i odizolowanie. Ponadto co rusz łapali się na tym, że bezwiednie sięgali po swój telefon komórkowy, którego przecież nie było.

Jak widać, nowoczesne technologie potrafią uzależniać. Z pewnością część z nas nie wyobraża sobie bowiem życia np. bez swojego ukochanego smartfona i dostępu do Internetu. Są to jednak rozwiązania, bez których ciężko obyć się w obecnym świecie. Nie zmienia to jednak faktu, że opisane wnioski są niepokojące.

Czy wy też jesteście uzależnieni od technologii? A może bylibyście jednak w stanie przez dłuższy czas nie korzystać z Internetu i odłożyć na półkę wszystkie swoje ulubione gadżety?