Uzależnienie od internetu przyczyną zniszczeń w mózgu

Osoby uzależnione od spędzania czasu w internecie mają podobne uszkodzenia mózgu jak alkoholicy i narkomani. Najnowsze badania wykazały, że nałóg internetowy jest bezpośrednią przyczyną zniszczeń w obrębie połączeń włókien nerwowych, co prowadzi do problemów z samokontrolą, emocjami i podejmowaniem decyzji.


Pewnie nieraz czytaliście już o tym, że nowoczesne technologie potrafią uzależniać.

Z pewnością część z nas nie wyobraża sobie życia np. bez swojego ukochanego telefonu lub dostępu do Facebooka. Zwykle traktujemy to jednak jak coś normalnego, uznając, że bez internetu trudno się dziś obyć. Ten fakt nie usprawiedliwia jednak nadużywania komputera, a według ostatnich doniesień, uzależnienie od Internetu także z punktu widzenia medycyny przypomina nałóg palenia czy picia.

Nałóg interentowy. Poważne konsekwencje

Zespół chińskich badaczy z Akademii Naukowej w Wohan opublikował niedawno swój raport na ten temat.

35 kobiet i mężczyzn w wieku 14-21 lat poddano badaniu mózgu z wykorzystaniem specjalistycznego skanera. Siedemnaścioro z nich zdiagnozowano wcześniej jako osoby uzależnione od internetu.

Wyniki badań przyjmowane są jako przełomowe. Po raz pierwszy tak jasno wykazano, że uzależnienie od internetu jest przyczyną niszczenia połączeń włókien nerwowych, tych samych, które zanikają pod wpływem nałogu alkoholowego i nikotynowego. Skutkiem zmian w mózgu jest m.in. brak samokontroli, niezdolność podejmowania decyzji i niestabilność emocjonalna.

Uzależnienie od internetu to prawdziwa choroba

Już kilka lat temu, w American Journal of Psychiatry pojawił się artykuł, którego autorzy zaproponowali stworzenie nowych jednostek chorobowych - i wprowadzenie ich do spisu chorób już w 2012 roku. Zdaniem lekarzy za takowe należy uznać uzależnienie od wysyłania SMS-ów, e-maili, a także potrzebę nieustannego grania online.

Czy zgadzacie się, że uzależnienie od internetu jest w dzisiejszych czasach poważnym zagrożeniem? Czy sami zauważyliście u siebie jakieś symptomy nałogu internetowego?

Jak rozpoznać uzależnienie od internetu?

Prawdopodobnie najważniejsze symptomy to:

- chęć maksymalnego przedłużania sesji w Internecie

- poczucie osamotnienia, odrzucenia podczas awarii dostępu do Sieci

- złość i agresja w chwili, gdy wysiada bateria w telefonie, a pod ręką nie ma ładowarki

- rozmowy ze znajomymi obracające się dookoła kolejnych punktów doświadczenia wirtualnej postaci.