Uzupełnione 64 bity

Procesory Intel Pentium 4 do komputerów osobistych dostępne są w trzech seriach: 5xx, 6xx oraz Extreme Edition. Różnią się wydajnością, ceną, możliwościami i zdolnością do wykonywania aplikacji 64-bitowych.

Kiedy AMD opracowywało rozszerzenie architektury x86 do wykonywania nowych, wydajniejszych aplikacji i wyposażenia najpopularniejszych procesorów w możliwość 64-bitowego adresowania Intel bardzo promował nowe zestawy instrukcji multimedialnych - SSE2, a później SSE3. Potem obie firmy porozumiały się i wymieniły informacje o swoich rozwiązaniach, dzięki czemu obecnie nowoczesne procesory potrafią wykonywać wszystkie aplikacje. Niestety, w czasie wymiany informacji specyfikacja AMD64 nie była jeszcze ukończona, dlatego Intel początkowo zrealizował niezupełną implementację tego rozszerzenia i nadał mu nazwę Extended Memory 64-bit Technology. Natomiast AMD już do początku produkcji swoich 64-bitowych procesorów zrealizowało pełną wersję rozszerzenia.

Różnica między implementacjami nie jest duża i sprowadza się do dwóch instrukcji kopiowania do i z rejestru stanu procesora do rejestru ogólnego przeznaczenia AH. Taka drobna różnica uniemożliwiała jednak uruchamianie systemu Windows XP x64 w wersji beta 1 na procesorach Intela. Później Microsoft zmienił fragmenty kodu, dzięki czemu nowy system działa już bez problemów na procesorach zarówno AMD, jak i Intela.

Zobacz również:

  • Układy Intel Sapphire Rapids opóźnione do trzeciego kwartału 2022 roku
  • AMD szykuje odświeżone RX 6000. Czym nas przyciągną?

Trzy odsłony Pentium 4

Serię 5xx procesorów Intela charakteryzuje megabajtowa pamięć podręczna drugiego poziomu oraz 200-megahercowa szyna systemowa, przesyłającą dane cztery razy w jednym takcie. Wersje 6xx przeznaczone są dla bardziej wymagających użytkowników i oferują im większą wydajność. Wśród głównych powodów polepszonych osiągów należy wymienić większą pamięć podręczną L2 o pojemności 2 MB oraz możliwość wykonywania 64-bitowego kodu. Z kolei Extreme Edition różni się od serii 6xx szybszą magistralą danych, pracującą z częstotliwością 266 MHz. Tak różne parametry pozwalają na osiągnięcie innej wydajności, a co za tym idzie, na stosowanie innej ceny.

Modele 5x1 pierwsze pozwolą na używanie brakujących dotychczas w EM64T instrukcji 64-bitowych. Nowe wydanie Pentium 4 trafi też do droższych serii układów, tj. 6xx oraz Extreme Edition. Dzięki temu wszystkie będą w pełni zgodne z AMD64, a programiści nie będą musieli zastanawiać się, w jaki sposób omijać rozbieżności w implementacjach.

Poza tą zmianą Intel nie wprowadza niczego nowego. Pentium 4 571 wciąż nie będzie miało funkcji oszczędzania energii Speed Step, która pozwala też na redukcję hałasu powodowanego przez komputer. Tak jak dotychczas, będzie można korzystać z bitu ED (Execute Disable), do blokowania działania niektórych typów wirusów. Pentium 4 zaoferuje też opcję pracy wielowątkowej. Maksymalna częstotliwość pracy modelu 571 to 3,8 GHz. Kosztuje on około 2800 zł. W sprzedaży będą również modele wolniejsze, począwszy od 521, pracującego z częstotliwością 2,8 GHz, za około 750 zł.

W testach

Sprawdziliśmy działanie najszybszego układu i porównaliśmy osiągi z układem z procesorem 670, który ma większą pamięć podręczną drugiego poziomu. Jak można się spodziewać, różnice nie są duże, choć w niektórych wypadkach wydajność układu 670 jest wyższa nawet o 8 procent.

Warto pamiętać, że zakup układów o największej częstotliwości rzadko jest opłacalny. Jednak wszyscy, którzy chcą korzystać z wydajności procesorów Pentium 4, powinni pomyśleć o jednej z wolniejszych wersji, tj. 521 lub 531, pracujących z częstotliwością 2,8-3,0 GHz. Są obecnie bardzo ciekawą ofertę i pozwolą systemowi operacyjnemu następnej generacji, Windows Vista, w pełni rozwinąć skrzydła.

Cena ok. 2800 zł

Więcej: http:www.intel.com