Użytkownicy Androida są za preinstalowywaniem aplikacji na smartfonach. Czy aby na pewno?

Badanie przeprowadzone przez Application Developers Alliance pozwoliło dojść do zaskakującego wniosku: użytkownicy Androida chcą preinstalowanych aplikacji na smartfonach.

Application Developers Alliance przeprowadziło wśród 4 tysięcy użytkowników Androida mieszkających we Francji, Niemczech, Hiszpanii i Włoszech ankietę, z której wynika, że aż 70% z nich jest za tym, aby producenci smartfonów dostarczali je wraz z pakietem preinstalowanych aplikacji. Dla mnie, tak jak zapewne dla wielu z naszych czytelników wynik ten jest zaskakujący. Rozumiem, że są osoby, których interesuje jedynie to, aby smartfon po uruchomieniu natychmiast nadawał się do użytku nie mając przy tym świadomości, że zaśmiecanie urządzenia często zbędnymi dodatkami niekorzystnie wpływa na jego działanie, lecz żeby było ich aż tak wiele? Jak to możliwe?

Odpowiedź na to pytanie okazuje się prosta. Za takim wynikiem stoi bowiem odpowiednio postawione w ankiecie pytanie:

"Jeśli kupowałbyś lub otrzymałbyś nowe urządzenie z Androidem, wolałbyś aby posiadało ono preinstalowane podstawowe aplikacje i dzięki temu było od razu gotowe do pracy po wyciągnięciu z pudełka?"

Application Developers Alliance nie zadało sobie trudu, aby bardziej zgłębić kwestię związaną z preinstalowywaniem aplikacji. Zamiast tego przygotowało pytanie, którego konstrukcja sugeruje pozytywną odpowiedź.