Użytkownicy Facebook szczególnie narażeni na atak cyber-przestępców

Użytkownicy serwisów Facebook i MySpace są szczególnie narażeni na nowego wirusa o nazwie "Koobface". W prosty sposób instaluje się on na komputerze zmieniając go w "zombi" do rozsyłania spamu. Specjaliści z Kaspersky Lab twierdzą, że "robaki zmieniają komputery w zombie i przyłączają je do sieci typu botnet".

Użytkownicy dwóch popularnych portali społecznościowych (Facebook i MySpace) mogą otrzymać wiadomość e-mail rzekomo od jednego ze znajomych z zaproszeniem do obejrzenia wideo. Po kliknięciu adresu URL pojawia się informacja z prośbą o zaktualizowanie Flash Player, bez którego film wideo nie mógł być wyświetlany.

Wirus jest zamaskowany pod nazwą pliku "flash_player.exe". Specjaliści z Kaspersky Lab, który tworzą oprogramowanie antywirusowe i obecnie ściśle współpracują z firmą Facebook, twierdzą że "robaki zmieniają komputer w zombie używane do rozsyłania spamu".

Zobacz również:

  • Jak zablokować spam i nieznany numer na iPhone? [PORADNIK]
  • Te podcasty mrożą krew w żyłach - Top na Spotify
  • Jesteś tiktokerem? Ten przydatny sprzęt z Action kupisz za grosze [18.08.2022]

Serwis McAfee Security wyjaśnia, że kiedy "Koobface" infekuje komputer, to monituje pobranie usługi o nazwie Menedżer kont zabezpieczeń(SamSs), która uruchamia się przy rozpoczęciu działalności. SamSs następnie przejmuje wszystkie proxy HTTP, kradnie wyniki popularnych wyszukiwarek i przekazuje do mniej znanych witryn.

Fałszywe wiadomości można rozpoznać po tytule. Kaspersky wymienia niektóre z nich:

Paris Hilton Tosses Dwarf On The Street

Examiners Caught Downloading Grades From The Internet; You must see it!!!

My friend catched you on hidden cam

Is it really celebrity? Funny Moments

Facebook opublikował instrukcje jak pozbyć się wirusa "Koobface". W tym celu należy uruchomić na komputerze program antywirusowy, a następnie zmienić swoje hasło w serwisie.

Atak na najbardziej popularny serwis społecznościowy i jego 120 milionów użytkowników ma miejsce kilka tygodni po tym jak Facebook wygrał 873 milionów dolarów odszkodowania. Hakerzy włamali się na konta użytkowników serwisu, aby rozpowszechniać z nich spam.