Użytkownicy Facebooka mają dwa razy więcej znajomych online niż w prawdziwym życiu

Co dziesiąty Brytyjczyk poznał swojego najlepszego przyjaciela w internecie. Z drugiej strony, klienci serwisów społecznościowych mają średnio dwa razy więcej znajomych online niż tych w prawdziwym świecie.

"The Guardian" opublikował w poniedziałek wyniki badań przeprowadzonych przez firmę Cystic Fibrosis Trust. Pokazują one, że ludzie wydają się być bardziej otwarci, pewni siebie i szczerzy ze swoimi wirtualnymi znajomymi niż z ich "rzeczywistymi" odpowiednikami.

Jak się okazuje, przeciętny internauta ma 121 znajomych na Facebooku, przy ledwie 55 w prawdziwym życiu.

- Dla większości ludzi internet jest sposobem utrzymywania kontaktu z bliskimi i znajomymi, jednak dla osób odizolowanych z powodu chorób odgrywa on większą rolę i może działać jak ostatnia deska ratunku - powiedziała Helen Oxley, psycholog kliczny z Centrum Mukowiscydozy przy szpitalu Wythenshawe.

Facebook, NK.pl i tym podobne serwisy mogą być więc pomocne. Patrząc z innej perspektywy mogą jednak przeszkadzać w nawiązywaniu przyjaźni.

Czescy uczniowie nakręcili nawet film pokazujący, w jaki sposób różni się nasze zachowanie w internecie i w zwykłym, codziennym życiu:

Ciekawostki z badania "The Guardian"

- Tylko 5% osób zapytałoby o numer telefonu zapoznanej osoby, podczas gdy 23% poprosiłoby raczej o adres e-mail. Niektórzy twierdzą, że wystarczy imię i nazwisko, które można potem wpisać w wyszukiwarce na Facebooku.

- Ponad 50% dzieci i młodzieży w wieku 12-17 lat codziennie korzysta z serwisów społecznosciowych, podczas gdy tylko 16% używa internetu do odrabiania zadań domowych.