Użytkownicy Safari - przesiadajcie się na Internet Explorera!

Wszyscy korzystający z przeglądarki internetowej Safari w Tigerze - najnowszej wersji systemu Mac OS X - powinni mieć się na baczności. Jak stara się udowodnić właściciel witryny Stephan.com, możliwe jest wykorzystanie błędów w przeglądarce w celu "cichego" zainstalowania użytkownikom określonych programów.

Zaptastic w Dashboardzie

Zaptastic w Dashboardzie

Stworzony przez Stephana widget potrafi się automatycznie zainstalować - bez wiedzy czy przyzwolenia użytkownika - i uaktywnić w Dashboardzie. Choć autor jest zwolennikiem automatycznej instalacji dodatkowego oprogramowania, ostrzega, że może to doprowadzić do sytuacji znanej użytkownikom systemów Microsoftu: w systemie znajdą się aplikacje, których nikt nie potrzebuje i nikt nigdy świadomie nie zainstalował.

Co ciekawe, element raz dodany do paska z widgetami (Widget Bar) nie może być z niego łatwo usunięty. Jeśli będzie on reprezentowany przez obrazek pornograficzny, może stać się prawdziwą zmorą użytkownika Tigera.

To nie koniec utrapień: stworzona przez Stephana podstawowa wersja widgeta Zaptastic przenosi na określoną stronę dopiero po kliknięciu. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, żeby samo pokazanie się Dashboarda wymuszało skok na konkretną witrynę. Jaką? Na przykład taką, która zainstaluje kolejne niechciane programy...

Więcej informacji: Stephan.com

Aktualizacja: 12 maja 2005 16:30

Nie trzeba było długo czekać, żeby pojawił się mechanizm zabezpieczający użytkowników przed potencjalnie szkodliwymi widgetami. Nowy programik nosi nazwę... "Widget. The World Watcher". Dzięki niemu nawet użytkownik pracujący w Internecie z przeglądarką Safari jest bezpieczny. "Widget" bowiem przy każdej próbie automatycznej instalacji wyświetla odpowiednie okno dialogowe pozwalające na akceptację lub odrzucenie próby.

Więcej informacji: MacUpdate


Zobacz również