Użytkownicy Windows XP: do schronów!

Firma Secunia wykryła wyjątkowo groźnego exploita, umożliwiającego skuteczne zaatakowanie w pełni uaktualnionego systemu Windows XP z zainstalowanym Service Packiem 2 - informuje Zdnet.co.uk. Exploit nie wykorzystuje do tego celu żadnej nowej 'dziury' w systemie - zamiast tego, jednocześnie korzysta z kilku znanych wcześniej luk w zabezpieczeniach Windows XP. Na szczęście Secunia podała sposób zabezpieczenia się przed takim atakiem.

Przedstawiciele Secunia podkreślają, że użycie wykrytego właśnie exploita do zaatakowania komputera jest dość skomplikowane - jednak jeśli napastnikowi się to uda, to uzyska pełen dostęp do systemu. Możliwe jest to dzięki temu, że exploit wykorzystuje kilka różnych błędów w zabezpieczeniach przeglądarki Internet Explorer 6 - w tym m.in. luki w mechanizmie odpowiedzialnym za obsługę kontrolek ActiveX.

Exploit pozwala 'napastnikowi' na ominięcie zabezpieczeń przeglądarki i uzyskanie pełnego dostępu do zasobów lokalnych. Dlatego też Secunia uznała problem za 'wysoce krytyczny'.

Microsoft na razie nie potwierdził tych doniesień, nie wiadomo więc, czy koncern pracuje nad uaktualnieniem. Sugerowanym przez specjalistów z Secunia sposobem zabezpieczenia komputera przed atakiem z wykorzystaniem opisywanego exploita jest ustawienie w przeglądarce IE zabezpieczeń na poziom 'Wysoki" w strefie Internet (Narzędzia -> Opcje internetowe -> Zabezpieczenia), a także wyłączenie w przeglądarce opcji 'przeciągnij i upuść' oraz 'kopiuj i wklej' (zakładka 'Poziom niestandardowy).

Więcej informacji:

http://www.zdnet.co.uk/

http://secunia.com/advisories/12889/