Użytkownicy Windows nie mogą spać spokojnie

W Sieci pojawił się exploit, umożliwiający zawieszenie Windows poprzez jeden z wykrytych niedawno błędów. Microsoft zaleca użytkownikom systemu jak najszybsze zainstalowanie usuwającego problem uaktualnienia.

Nowy exploit wykorzystuje słabość systemu opisaną w biuletynie MS05-051. Jest to błąd w module MSDTC - specjaliści obawiają się, że może on posłużyć do stworzenia wirusa, który będzie w stanie błyskawicznie zainfekować tysiące komputerów pracujących pod kontrolą Windows (błąd został oznaczony jako "krytyczny" dla systemu Windows 2000 i "ważny" dla systemu Windows XP SP1). Pojawienie się skutecznego exploita oznacza, że stworzenie takiego wirusa jest coraz bardziej prawdopodobne.

Microsoft na razie uspokaja użytkowników: "Z pierwszych analiz tego kodu wynika, że może on doprowadzić do zawieszenia się systemu - a nie do nieautoryzowanego uruchomienia kodu" - napisał w oświadczeniu rzecznik Microsoftu.

Warto przypomnieć, że łatkę usuwającą błąd w MSDTC Microsoft udostępnił już na początku października - jednak do tej pory spora grupa użytkowników wciąż nie uaktualniła swoich systemów. Przedstawiciele koncernu zalecają jak najszybsze pobranie i zainstalowanie uaktualnienia - najwygodniejszym sposobem pobrania łatek jest skorzystanie z mechanizmu Microsoft Update.


Zobacz również