Użytkownicy Windows zagrożeni

Microsoft po raz kolejny zaapelował do użytkowników systemów z rodziny Windows o jak najszybsze pobranie i zainstalowanie uaktualnienia, usuwającego wykryty niedawno błąd w zabezpieczeniach systemu. Zagrożenie jest poważne - w Internecie pojawiły się już programy, umożliwiające wykorzystanie owej "dziury" do włamania się do komputera.

Kod, pozwalający na przeprowadzenie ataku na niezabezpieczony system wykryli eksperci z firmy Counterpane Internet Security. Z ich testów wynika, że ów "exploit" (tak z reguły określa się program umożliwiający wykorzystanie błędu w oprogramowaniu do przeprowadzenia ataku) pozwala na uzyskanie nieautoryzowanego dostępu do niezabezpieczonego systemu.

Zdaniem przedstawicieli Microsoftu, włamania przeprowadzone z wykorzystaniem nowo odkrytego błędu wcale nie są największym zagrożeniem - znacznie większe szkody użytkownikom Internetu może przynieść stworzenie wirusa komputerowego, wykorzystującego ów błąd do automatycznego rozprzestrzeniania się. Takim "insektem" był m.in. Blaster, który pojawił się w Sieci kilka tygodni temu.

Dlatego też niezmiernie ważne jest, by użytkownicy systemów z rodziny Windows (oprócz Windows ME, którego ten problem nie dotyczy) powinni pobrać i zainstalować udostępnione już uaktualnienie. Znaleźć je można tutaj: http://www.microsoft.com/technet/treeview/?url=/technet/security/bulletin/MS03-039.asp . Jest to tym ważniejsze, że, zdaniem przedstawicieli Counterpane Internet Security, skoro pojawił się już kod umożliwiający wykorzystanie owego błędu, to pojawienie się groźnego wirusa komputerowego jest tylko kwestią czasu.


Zobacz również