Użytkownicy Windows zagrożeni

Microsoft po raz kolejny zaapelował do użytkowników systemów z rodziny Windows o jak najszybsze pobranie i zainstalowanie uaktualnienia, usuwającego wykryty niedawno błąd w zabezpieczeniach systemu. Zagrożenie jest poważne - w Internecie pojawiły się już programy, umożliwiające wykorzystanie owej "dziury" do włamania się do komputera.

Użytkownicy Windows zagrożeni

Kod, pozwalający na przeprowadzenie ataku na niezabezpieczony system wykryli eksperci z firmy Counterpane Internet Security. Z ich testów wynika, że ów "exploit" (tak z reguły określa się program umożliwiający wykorzystanie błędu w oprogramowaniu do przeprowadzenia ataku) pozwala na uzyskanie nieautoryzowanego dostępu do niezabezpieczonego systemu.

Zdaniem przedstawicieli Microsoftu, włamania przeprowadzone z wykorzystaniem nowo odkrytego błędu wcale nie są największym zagrożeniem - znacznie większe szkody użytkownikom Internetu może przynieść stworzenie wirusa komputerowego, wykorzystującego ów błąd do automatycznego rozprzestrzeniania się. Takim "insektem" był m.in. Blaster, który pojawił się w Sieci kilka tygodni temu.

Dlatego też niezmiernie ważne jest, by użytkownicy systemów z rodziny Windows (oprócz Windows ME, którego ten problem nie dotyczy) powinni pobrać i zainstalować udostępnione już uaktualnienie. Znaleźć je można tutaj:http://www.microsoft.com/technet/treeview/?url=/technet/security/bulletin/MS03-039.asp . Jest to tym ważniejsze, że, zdaniem przedstawicieli Counterpane Internet Security, skoro pojawił się już kod umożliwiający wykorzystanie owego błędu, to pojawienie się groźnego wirusa komputerowego jest tylko kwestią czasu.