Użytkownicy Wykop.pl pomogli złapać złodziei laptopa

Użytkownicy serwisu Wykop.pl pomogli odzyskać skradzionego laptopa z cennymi danymi. Złodzieje tak się przestraszyli internetowej nagonki, że sami go oddali.

O tym, jak wielką siłę stanowi społeczność skupiona wokół serwisu Wykop.pl przekonała się ostatnio boleśnie jedna z jego moderatorek, która zdecydowała się na niezgodne z regulaminem banowanie "wykopowiczów". Kolejny przykład potwierdzający ten fakt to historia skradzionego i szczęśliwie odzyskanego laptopa. Ale po kolei...

Jeden z niezarejestrowanych wieloletnich użytkowników Wykop.pl padł ofiarą dwóch małolatów, którzy ukradli mu w McDonalds'ie spuszczony na chwilkę z oczu laptop zawierający bardzo ważne dokumenty. Nieszczęśnikowi udało się uzyskać z monitoringu zdjęcie przedstawiające złodziei, które udostępnił następnie policji podczas zgłaszania całego zdarzenia. Zrozpaczony postanowił zamieścić je również w serwisie Wykop.pl prosząc o pomoc innych "wykopowiczów", natomiast samych złodziei o oddanie sprzętu.

Sprawa ta wywołała ogromne poruszenie wśród użytkowników serwisu, którzy dostarczyli właścicielowi laptopa sporo cennych informacji, wśród których znalazły się również dane jednego ze złodziei. Wszystko to trafiło następnie do IV Wydziału Policji w Warszawie, która "udzieliła błogosławieństwa, żeby rozwiesić zdjęcia chłopaków". Na szczęście okazało się to niepotrzebne, gdyż podejrzani tak się przerazili tym, co się dzieje w Internecie, że sami zadzwonili i zaproponowali oddanie skradzionego sprzętu. Podczas spotkania byli z mamą jednego z nich, która próbowała załagodzić całą sytuację. Na szczęście dla złodziei było już za późno, gdyż sprawa trafiła w tryby policyjnych mechanizmów. Kilka godzin później jeden z nich został zatrzymany.

Co ważne, złodzieje co prawda wykasowali dane z dysku, lecz go nie sformatowali. Jest więc realna szansa na odzyskanie cennych dokumentów.

Pan Rafał, szczęśliwy właściciel oddanego laptopa, podziękował serdecznie zaangażowanym w sprawę użytkownikom Wykop.pl oraz policji:

"Tu dodam, że policja podjęła też własne kroki, m. in. wizytowała szkoły. O godz. 20.00 było już po sprawie.

Jeszcze raz najserdeczniej Wam wszystkim dziękuję. Wierzę w siłę Wykopowiczów, bo nie pierwszy raz się ujawniła. Nigdy nie sądziłem, że będę musiał z niej skorzystać, ale teraz jestem zadowolony, że takie doświadczenie stało się moim udziałem."

_____________________

No i bardzo pięknie. Internet to wielka siła, o której przekonał się wcześniej Donald Tusk (ACTA) i ostatnio platforma cyfrowa NC+.