Użytkownicy laptopów HP, Dell i Lenovo zgłaszają błąd krytyczny

Najnowsza aktualizacja powoduje występowanie błędu Blue Screen na sprzętach firm HP, Dell i Lenovo. Jak ustrzec się przed problemami i jak je rozwiązać?

Kolejne aktualizacje na komputerach z systemu Windows 10 powodują błąd znany pod nazwą Blue Screen of Death (BSOD). Według doniesień problem zdaje się wynikać z aktualizacji wprowadzonych przez Trend Micro, Lenovo, Intel i Microsoft. Według zgłoszeń użytkowników błąd pojawia się z momencie, gdy komputer przełącza się samoistnie w tryb uśpienia.

Sprzęty, na których potwierdzono występowanie błędu:

  • HP Envy x360
  • HP ProBook 650 G4
  • HP Elite x2 1012 G2
  • HP ProBook 650 G5
  • HP EliteBook x360 1040 G6.
  • Dell Latitude 5500
  • Lenovo ThinkPad 730S
  • Lenovo Ideapad
  • Lenovo Ideapad Flex 5

Ponadto użytkownicy laptopa Dell Latitude 5500 zgłaszają błąd „PDC_WATCHDOG_TIMEOUT”, który występuje po zainstalowaniu aktualizacji systemu Windows 10 z maja 2020 r. oraz nowszych.

„Otrzymałem co najmniej dwa zgłoszenia od kolegów z laptopami Latitude 5500 z BSOD pdc.sys z błędem PDC_WATCHDOG_TIMEOUT w systemie Windows 10 2004 i zdarzyło się to również w moim Latitude 5500. Jedynym rozwiązaniem, który spowodował zatrzymanie BSOD, było skonfigurowanie laptopa tak, aby nigdy nie zasypiał ”- zauważył jeden z użytkowników na forum firmy Dell.

windows 10, microsoft

Niektórzy programiści twierdzą, że za błąd BSOD odpowiedzialne jest oprogramowanie Trend Micro Apex, za to inni obwiniają aktualizacje wydane przez Microsoft i Intel. Nic dziwnego, skoro wszystkie ostatnie łatki wypuszczone przez firmę Microsoft powodują tylko nawarstwianie się kolejnych problemów. Co ciekawe, posiadacze komputerów firmy Lenovo sugerują, że problem powodowany jest przez wadliwą wersję BIOS Lenovo.

„Mój IdeaPad 730S został zaktualizowany do systemu BIOS 8HCN36WW. Wielu innych użytkowników IpeaPad nie zgłosiło swoich wersji BIOS-u. Jednak wszystkie te zgłoszone problemy wynikały z automatycznej aktualizacji związanej z oprogramowaniem układowym Lenovo (BIOS) ” - powiedział rozczarowany użytkownik Lenovo.

Na szczęście wydaje się, że błąd Blue Screen nie występuje aż tak powszechnie. Mimo to, radzimy wstrzymać automatyczne aktualizacje do czasu aż zostanie udostępniona poprawka. Jeżeli jednak błąd BSOD wystąpi, rozwiązaniem może być skorzystanie z wbudowanych opcji odzyskiwania systemu lub jego reinstalacja.