"Użytkownicy nie potrzebują 64-bitów..."

Z Billem M.Siu, wiceprezesem Intela i jednocześnie generalnym menadżerem platform desktop rozmawia Juliusz Kornaszewski.

Z Billem M.Siu, wiceprezesem Intela i jednocześnie generalnym menadżerem platform desktop rozmawia Juliusz Kornaszewski.

Bill M.Siu, wiceprezes Intela i jednocześnie generalny menadżer platform desktop.

Bill M.Siu, wiceprezes Intela i jednocześnie generalny menadżer platform desktop.

Bill M.Siu odpowiada w Intelu za wszystkie projekty związane z komputerami biurowymi. Zaliczyć wiec do tego grona należy procesory, płyty główne i rozwiązania technologiczne związane z tym asortymentem. Wiceprezes Intela to osoba, do której należy się zwrócić w sprawie szczegółów dotyczących rozwoju domowych pecetów. Nie mniej interesujące jest poznanie zdania jednej z najważniejszych osób w Intelu na temat działań konkurencji. Podczas rozmowy zapytałem Siu o szereg rzeczy, które nie są komentowane przez Intela na forum ogólnym. Na początek postanowiłem uzupełnić wiedzę swoją i czytelników o kilka szczegółów związanych z procesorem Prescott, który pojawi się na rynku w ciągu kilku najbliższych miesięcy.

JK. Prescott będzie następcą P4 Northwood. Jak wiemy, będzie produkowany w technologii 0,09 mikrometra, co pozwoli na zwiększenie częstotliwości taktowania. Jakich wartości możemy się spodziewać na początku rozpoczęcia produkcji i jakie są graniczne wartości taktowania jakie Prescott może osiągnąć?

B. M.Siu - Pierwszy procesor Prescott będzie taktowany z częstotliwością wyższą niż najszybszy Northwood obecny wtedy na rynku. Do premiery pozostało jeszcze kilka miesięcy, a więc trudno mi powiedzieć jaka to będzie konkretnie wartość, ponieważ nie wiemy z jaką wartością taktowany będzie najszybszy Northwood. Na pewno będą to wartości wyższe niż 3,06 GHz - prawdopodobnie pierwszy Prescott będzie pracował z częstotliwością ok. 3,5 GHz. Najwyższe częstotliwości dla tego procesora to naszym zdaniem 4,5 - 5 GHz.

JK. Konkurencja twierdzi, że przyszłością są procesory 64-bitowe. Co sądzisz na ten temat?

B. M.Siu - Procesory 64-bitowe również proponuje Intel, z tym, że są to modele do zastosowań profesjonalnych, serwerowych. Nie widzimy potrzeby wprowadzania takich układów do zastosowań domowych. Po prostu nie byłoby z tego korzyści. Aby moc układów tego typu mogła być wykorzystana potrzeba aplikacji napisanych pod tym kątem. Jest ich bardzo niewiele, nawet gry korzystające z 64-bitów można policzyć na palcach jednej ręki. Druga sprawa to konieczność napisania od początku wszystkich sterowników. Wymagałoby to ogromnego wsparcia technicznego, któremu firmy nie mogłyby podołać.

JK. AMD zintegrowało w Hammerach kontroler pamięci z procesorem. Ma to pomóc w ograniczeniu opóźnień w komunikacji i automatycznie zwiększyć wydajność systemu. Czy Intel myśli o podobnym rozwiązaniu w przyszłych procesorach?

B. M.Siu - Nie chciałbym aby klienci zamierzający kupić procesor bezgranicznie wierzyli, ze integracja kontrolera pamięci jest lekarstwem na wszystkie dolegliwości. Podobne efekty można uzyskać w innych sposób i my to robimy wyposażając procesor w pojemniejszą pamięć cache. Prescott będzie miał już 1 MB pamięci podręcznej drugiego poziomu. Zwiększeniu z 8 do 6 KB ulegnie również pojemność pamięci cache poziomu zerowego. Oczywiście można postępować tak jak my dysponując odpowiednim zapleczem technologicznym. Z integracją kontrolera w procesorze eksperymentowaliśmy od lat. Mieliśmy nawet gotowy procesor tego typu, który jednak nie wszedł do produkcji. Zgadzamy się z tym, że integracja kontrolera pamięci ma swoje plusy. Więcej jest jednak minusów. Po pierwsze układ taki jest większy, trudny w opakowaniu - popatrz jak skomplikowane opakowanie ma Hammer - ok. 1000 nóżek. Dodatkowo przy każdorazowej zmianie standardu pamięci użytkownik musi wymieniać procesor, bo procesora nie można przecież programowo dostosować do nowych standardów.

JK. Wracając do Prescotta, słyszeliśmy że jedną z nowości będzie udoskonalona obsługa wielowątkowości. Co konkretnie kryje się pod tym stwierdzeniem?

B. M.Siu - Jak zapewne wiesz, wielowątkowość działa w ten sposób, że gdy jeden z wykonywanych przez procesor procesów zostanie przerwany, to w tym momencie uruchamiany jest drugi wątek. Sęk w tym aby przełączanie pomiędzy wątkami było jak najszybsze. Prescott będzie wyposażony w nowy algorytm przełączania pomiędzy wątkami, który będzie pracował wydajniej niż stosowany obecnie w Northwoodzie 3,06 GHz. Monitorowanie procesów systemowych ulegnie poprawie.

JK. Czy Prescott będzie umożliwiał włączanie i wyłączanie wielowątkowości, tak jak to ma miejsce w aktualnie oferowanym modelu z HT?

B. M.Siu - Intel chciałby aby funkcja ta w ogóle nie była potrzebna, jednak do jej obecności zmusili nas sami użytkownicy. Chodzi o to, że kiepsko napisane aplikacje mogą mieć problemy z pracą w trybie uruchomionej wielowątkowości. Dlatego, aby zachować pełną kompatybilność nawet z tymi nieudanymi pod względem programistycznym aplikacjami, musimy dawać możliwość wyłączenia HT.

JK. Jakie nowe instrukcje multimedialne znajdą się w procesorze Prescott? Wiemy, ze ma ich być 13.

B. M.Siu - Tak. Nowe instrukcje przyspieszą generowanie , obróbkę materiału wideo oraz pracę w trybie wielowątkowości.

JK. Wybiegając w przyszłość, powiedz jakie cechy ma mieć procesor Tejas, zapowiadany jako następca Prescotta?

B. M.Siu - Po pierwsze będzie miał jeszcze więcej pamięci podręcznej. To pozwoli na jego poprawną pracę z szybszą szyną systemową (1,2 GHz). Jest to również niezbędne, aby wykorzystać potencjał pamięci DDR II. To, że będzie produkowany w mniejszym wymiarze spowoduje oczywiście kolejny skok w częstotliwościach taktowania. Tyle mogę powiedzieć dzisiaj.