Użytkownicy wolą Blu-Ray?

58% amerykańskich konsumentów zdecydowanie preferuje standard Blu-Ray Disc - wynika z raportu przygotowanego przez firmę Penn, Schoen and Berland Associates. Najgroźniejszego konkurenta BRD - stworzony przez firmy NEC i Toshiba format HD DVD - wskazało jedynie 15% ankietowanych.

Takie były wyniki ankiety, wypełnionej przez 1200 osób. W drugim sondażu, w którym przepytywano jedynie osoby, deklarujące się jako 'bardzo zainteresowane zakupieniem urządzenia obsługującego jeden z formatów DVD następnej generacji', przewaga Blu-Ray była jeszcze wyraźniejsza - format ten wybrało 66% ankietowanych.

Jednym z najczęściej wymienianych przez uczestników ankiety powodów, dla których wskazali właśnie ten format, była jego wszechstronność - według zapowiedzi, format ten będzie obsługiwany zarówno przez stacjonarne odtwarzacze i nagrywarki, jak też napędy komputerowe oraz konsole do gier (w czytnik Blu-Ray wyposażona będzie m.in. konsola PlayStation3).

Komentarzy zwracają jednak uwagę, że znaczna część wymienionych powyżej 'atutów Blu-Ray' dotyczy także formatu HD DVD - krążki HD DVD również będzie można odtwarzać i nagrywać zarówno w stacjonarnych urządzeniach, jak i komputerowych napędach. Co więcej, nie tak dawno pojawiły się niepotwierdzone na razie oficjalnie informacje, że Microsoft zamierza w przyszłości wyposażyć swoją konsolę do gier - Xboksa - w czytnik płyt HD DVD.


Zobacz również