Użytkownicy wolą HD DVD?

Amerykańska firma analityczna Cymfony przeprowadziła ciekawe badanie, którego zadaniem było sprawdzenie, co zwykli użytkownicy myślą o formatach HD DVD i Blu-ray. Przygotowano je w oparciu o analizę 18 tys. postów, opublikowanych na internetowych forach dotyczących nowych technologii.

Okazało się, iż internauci wypowiadający się na temat nowych formatów lepiej oceniają stworzony przez Toshibę i NEC-a standard HD DVD. Analitycy Cymfony wyliczyli, że 33% wszystkich poświęconych mu postów zawierało pozytywne opinie o tej technologii. 53% postów stanowiły wypowiedzi neutralne, zaś 14% - zdecydowanie negatywne. W przypadku Blu-ray rozkład głosów był inny - w 24% postów oceniono ten format pozytywnie, w 53% - neutralnie, zaś w 23% - negatywnie.

Dwa tysiące postów (ogólnie w badaniu uwzględniono 18 tys. opinii, opublikowanych w październiku i listopadzie tego roku) poddano bardziej szczegółowej analizie. Wynika z niej m.in., że użytkownicy preferują HD DVD niekoniecznie dlatego, że są świadomi jego zalet, ale dlatego, iż... nie lubią koncernu Sony (który stworzył Blu-ray).

W wielu postach pojawiały się głosy, iż firma ta nie zdoła przeforsować własnego formatu. Internauci narzekali również na decyzję o standardowym wyposażeniu konsoli PS3 w czytnik Blu-ray - ich zdaniem producent urządzenia nie powinien "zmuszać" konsumentów do przejścia na nowy format. W tym kontekście chwalono politykę Microsoftu - koncern bowiem zdecydował się na wyposażenie swojej konsoli w czytnik DVD i zaoferował konsumentom opcjonalny napęd HD DVD.

Przedstawiciele Cymfony zastrzegają, iż raport powstał na podstawie opinii dość specyficznej grupy konsumentów - tzn. osób, które chętnie chłoną wszelkie nowości rynkowe. Firma zwraca jednak uwagę, iż ta grupa jest szczególnie wyczulona na wady i zalety nowych technologii, tak więc jej opinia najprawdopodobniej będzie zbieżna z odczuciami większości konsumentów.