Używasz Windows 7 RC? Koniec jest bliski

Począwszy od 15 lutego br. użytkownicy systemu Windows 7 w wersji "release candidate" zaczną otrzymywać powiadomienia o zbliżającym się wygaśnięciu OS-u.

Wydanie 7 RC, czyli ostateczna wersja beta systemu, pod koniec kwietnia 2009 r. trafiła do testerów, a w maju została udostępniona użytkownikom końcowym. Jak widać, z najnowszej wersji Windows szerokie grono odbiorców mogło korzystać przez dość długi czas bezpłatnie - ten okres zmierza jednak ku końcowi.

Zgodnie z informacjami zamieszczonymi w blogu Windows Team już od 15 lutego br. posiadacze wersji RC "siódemki" będą otrzymywać systemowe notyfikacje, informujące o zbliżającym się terminie wygaśnięcia OS-u.

Okno z taką informacją będzie wyświetlane początkowo co cztery godziny, później - co godzinę.

Prawdziwe utrudnienia zaczną się dopiero 1 marca - od tego dnia Windows 7 RC będzie restartować się w dwugodzinnych interwałach. I tak aż do 1 czerwca (wtedy po uruchomieniu systemu nie zobaczymy nic poza czarnym pulpitem i oknem aktywacji przypominającym, że używana kopia Windows nie jest oryginalna).

Aby uniknąć tych problemów, można albo dokonać migracji na Windows 7 w pełnej wersji (zobacz poradnik krok po kroku, jak to zrobić); wrócić do poprzednio używanej wersji "okien" lub przerzucić się na system alternatywny.

Osoby potrzebujące więcej czasu do namysłu, czy "siódemka" to system dla nich, mogą jeszcze skorzystać z 90-dniowej wersji próbnej Windows 7 Enterprise (wymagane zalogowanie się na koncie Windows Live).