Używasz dobrych akumulatorków? To teraz czas na odpowiednią ładowarkę!

Większość z nas zna takie powiedzenie: „Koń jaki jest, każdy widzi”. Wzięło się ono od pierwszych słów jednego z haseł, zawartego w pierwszej polskiej encyklopedii, pt. „Nowe Ateny”. Żyjący kilka wieków temu autor tego dzieła, Benedykt Chmielowski, uznał treść kryjącą się pod pojęciem „koń” za tak oczywistą i powszechnie znaną, że nie widział potrzeby dalszego rozpisywania się. I tak przeszło to do potocznego języka, kojarząc się nam z pojęciami i przedmiotami, które – wydawałoby się – bardzo dobrze znamy. Niekiedy jednak nasza wiedza o różnych otaczających nas przedmiotach może okazać się bardzo powierzchowna.

Nie każdy wie, że posiadanie nawet najlepszych akumulatorków nie zapewnia ich optymalnego wykorzystania. To zadanie dla dobrej, odpowiednio dobranej ładowarki. Wbrew pozorom nawet przy zakupie tak prostego urządzenia, może przydać się trochę wiedzy o tego typu sprzętach, aby wybierać bardziej świadomie. W zbliżonych cenach dostępne są często podobnie wyglądające modele, jednak o różnych możliwościach. Podpowiemy zatem, na co zwrócić uwagę przy wyborze ładowarki.

Mikroprocesor jak mózg

Warto wybierać tylko ładowarki z mikroprocesorem. OK – ale dlaczego ten element jest taki ważny? Mianowicie dba on o bezpieczne i pełne naładowanie akumulatorków. Zastosowanie mikroprocesora stopniowo staje się standardem, mimo to w sklepach nadal jest mnóstwo modeli pozbawionych tego istotnego elementu.

Jak działa taka „zwykła” ładowarka, bez mikroprocesora? Ładuje nieefektywnie, bardzo powoli (niskim prądem) przez okres około kilkunastu godzin lub nawet bez ograniczeń czasowych. W rezultacie nie wiemy, czy po określonym czasie akumulatory są rzeczywiście naładowane czy nie. Nie może ona bowiem sprawdzić stopnia ich naładowania. Można by powiedzieć wręcz, że ładuje ona „bezmyślnie” cokolwiek się w niej umieści – rozładowany czy naładowany akumulator – dla niej to bez różnicy.

Ładowarka z mikroprocesorem to zupełnie inna historia. Mikroprocesor w ładowarce jest jak „mózg”. To właśnie dzięki niemu ładowarki mikroprocesorowe określa się niekiedy jako „inteligentne”. Ten niezmiernie ważny element steruje przebiegiem ładowania – w najbardziej zaawansowanych modelach mierzy napięcie akumulatorków, kontroluje czas pracy, dostarczoną ilość energii podczas ładowania itd. Najważniejsze jednak, że dzięki dodatkowej kontroli ładowarka może zakończyć proces w momencie faktycznego naładowania akumulatorków. Bardziej zaawansowane modele podają wskazania na wyświetlaczach LCD, nieraz bardzo szczegółowe. Dobrze zaprojektowana ładowarka mikroprocesorowa wykrywa uszkodzone bądź mocno zużyte akumulatory.

Zalety niezależności

Drugą ważną cechą dobrej ładowarki, takiej którą można śmiało polecić, to tzw. niezależne kanały ładowania. Bardzo często ładowarki z mikroprocesorem są wyposażone w takie niezależne kanały, ale nie jest to żelazną regułą.

Tańsze modele mają kanały podwójne, skutkiem tego ładują po prostu wyłącznie parzyście – najczęściej tylko 2 lub 4 „paluszki”. Niestety nie jest to optymalne rozwiązanie dla żywotności akumulatorków. Dodatkowo w takiej ładowarce nie naładujemy 1 albo 3 akumulatorków. Przeszkadza to zwłaszcza w sytuacji, gdy używamy np. myszy komputerowej zasilanej jedną sztuką baterii, czy latarki zasilanej trzema małymi „paluszkami” (AAA) – a jest to bardzo popularny sposób zasilania dla wielu małych latarek dostępnych w sklepach.

Mając ładowarkę mikroprocesorową z niezależnymi kanałami nie musimy się tym przejmować – każdy akumulatorek jest ładowany indywidualnie, co daje pewność, że wszystkie akumulatorki naładują się do pełna, niezależnie od ich stanu i pojemności. Wśród małych, popularnych ładowarek mikroprocesorowych z niezależnymi kanałami, przeznaczonych do akumulatorków AA/AAA, należy wymienić everActive NC-450. Model jest bardzo łatwy w obsłudze i w czytelny sposób pokazuje na wyświetlaczu orientacyjny poziom naładowania akumulatorków. Radzi sobie nawet z akumulatorkami wymagającymi „reanimacji”, których inne ładowarki nawet nie wykrywają.

Używasz dobrych akumulatorków? To teraz czas na odpowiednią ładowarkę!

Ładowarki NC-450 (z lewej), NC-1000 (z prawej) to bestsellery everActive

Komu w drogę, temu... ładowarkę

Większość ładowarek dostępnych na rynku jest przystosowana do zasilania wyłącznie z sieci (posiadają napięcie wejściowe w przedziale 100-240V AC). Istnieją na szczęście modele o napięciu wejściowym 12V DC, dzięki czemu można je zasilać także w np. aucie (ładowarkę podłączamy wówczas do gniazda zapalniczki).

Taką możliwość zapewnia m.in. everActive NC-1000 Plus. Można bez wielkiej przesady powiedzieć, że to produkt idealny dla zapalonych podróżników, którzy używają akumulatorków i ładowarek, a nie zawsze mają dostęp do prądu ze „zwykłego” gniazdka. NC-1000 Plus sprawdził się bowiem w terenie, podczas liczącej 1700 km wyprawy Wielkim Szlakiem Himalajskim (sierpień 2015 – styczeń 2016).

Kompaktowy model NC-1000 Plus należy już do ładowarek profesjonalnych – wielofunkcyjnych, które oferują dodatkowe możliwości użytkownikom paluszków w rozmiarach AA i AAA. Bardziej zaawansowany użytkownik dzięki pomiarowi pojemności może dowiedzieć się czegoś o kondycji i jakości swoich akumulatorków, a poprzez funkcję odświeżania ma możliwość regeneracji tych, które uległy już pewnemu zużyciu. Co ciekawe, dla każdego z czterech kanałów ładowarki można ustawić inny tryby pracy. Dodatkowo, opcja wyboru prądu ładowania (od 200 do 1000 mA) daje korzystającemu wpływ chociażby na czas ładowania akumulatorków (większy prąd = krótsze ładowanie).

Ładowanie na medal

NC-1000 Plus, mimo takiego wachlarzu funkcji, bynajmniej nie należy jeszcze do najbardziej zaawansowanych ładowarek spośród dostępnych obecnie na rynku. Na ogół modele oferujące jeszcze więcej, mają też troszkę większe wymiary. Spośród nich warto zwrócić uwagę na everActive NC-3000. W tej ładowarce użytkownik ma do wyboru więcej prądów ładowania / rozładowania i dodatkowy tryb pracy w porównaniu do NC-1000 Plus. Szczególnie istotnym dodatkiem jest tzw. test rezystancji wewnętrznej. Przeciętnemu człowiekowi nasuwa się pytanie – co to jest i po co to komu. To bardzo prosta funkcja, która pozwala w ciągu jednej chwili uzyskać wynik (podawany w miliomach), dzięki któremu można wstępnie ocenić stan i możliwości prądowe (wydajność) akumulatorka (nowy czy mocno zużyty?) i możliwości jego zastosowania (nada się do lampy błyskowej, czy tylko do pilota?). Wystarczy odczytać wartość z wyświetlacza i zajrzeć do instrukcji, gdzie w odnośnym fragmencie producent przystępnie wyjaśnia, co dany wynik oznacza.

Używasz dobrych akumulatorków? To teraz czas na odpowiednią ładowarkę!

everActive NC-3000 - nowy standard w ładowarkach profesjonalnych

Na tym jednak nie koniec. W przypadku NC-3000 przewidziano możliwość przymocowania 2 adapterów (nie ma ich w komplecie, ale można je dokupić osobno), dzięki którym ładowarkę tę można zastosować także do 1-2 szt. „grubszych” akumulatorków: R14 (C) i R20 (D). Podobno adaptery te pasują także do niektórych innych modeli ładowarek. W samej NC-3000 adaptery mocuje się w skrajnych kanałach – dwa środkowe zostają wolne. Mogłoby się wydawać, że to raczej zbędny „bajer”, skoro tzw. uniwersalne ładowarki (przeznaczone m.in. do „grubszych” akumulatorków) są dostępne taniej niż NC-3000. Trudno byłoby się jednak z tym zgodzić. Użytkownik „grubszych” akumulatorków, który chce i potrzebuje korzystać w ładowarce z funkcji pomiarowo-konserwacyjnych, nie mógłby wybrać lepszego modelu, niż właśnie wszechstronna NC-3000. Nie jest więc chyba kwestią przypadku, że została ona nagrodzona Złotym Medalem na łódzkich Targach Film-Video-Foto w 2016 r.

Im więcej... tym prędzej

Z wyborem ładowarki może być czasem trochę jak z wyborem samochodu. Niekiedy mniej istotne jest dodatkowe wyposażenie, za to ważniejsze może być to, ilu pasażerów maszyna weźmie na pokład. Jeśli 4 kanały w ładowarce dla AA/AAA to dla kogoś za mało – żaden problem. Rozwiązanie przynoszą bowiem ładowarki everActive wyposażone w 8, 12 czy nawet aż 16 kanałów, w których można naładować popularne paluszki w stosunkowo niedługim czasie (ok. 5 godzin). Modele NC-800, NC-1200, NC-1600, bo o nich tu mowa, mają dodatkowo funkcję odświeżania akumulatorków i mogą zostać podłączone do gniazda zapalniczki w aucie. Ciekawym uzupełnieniem tej serii jest mała ładowarka NC-109, dedykowana stricte do akumulatorków „9V”. Pozwala na jednoczesne ładowanie aż 4 takich ogniw. Wielokanałowe ładowarki everActive to propozycja dla hobbystów lub profesjonalistów, którzy na co dzień używają wielu akumulatorków i często muszą je ładować. Zamiast kilku mniejszych ładowarek, mogą oni zdecydować się na jeden, odpowiednio większy model.

Używasz dobrych akumulatorków? To teraz czas na odpowiednią ładowarkę!

Specjalistyczne ładowarki everActive (od lewej) NC-1600, NC-1200, NC-109

Duży może więcej

O ładowarce everActive NC-900U z pewnością można powiedzieć, że nie należy do najbardziej kompaktowych, czy kieszonkowych konstrukcji. Jeżeli jednak pogodzimy się z faktem, że ładowarka jest po prostu duża to w zamian dostaniemy kawał naprawdę solidnego i uniwersalnego sprzętu radzącego sobie z każdym popularnym akumulatorem Ni-MH. NC-900U to najbardziej uniwersalny model spod brandu everActive. Użytkownik może w niej umieścić łącznie aż 8 różnych akumulatorów w różnorodnych kombinacjach – można ładować do 6 szt. paluszków R6 AA / R03 AAA lub do 4 szt. R14/R20 razem z 2 szt. akumulatorów 9V. Mnogość możliwości obsadzenia kanałów ładowarki czyni z niej bardzo wygodne i niezwykle wszechstronne narzędzie zarówno do profesjonalnego jak i domowego zastosowania.

Używasz dobrych akumulatorków? To teraz czas na odpowiednią ładowarkę!

Ładowarka everActive NC-900U - wszystko w jednym

Bez kompromisów

Pora na konkluzje. Pierwsza – ładowarkom bez mikroprocesora i niezależnych kanałów mówimy stanowcze „NIE!”. Druga – warto zaufać znawcom branży i liderom rynku. Zdobywające coraz większą popularność ładowarki everActive to konstrukcje wyłącznie mikroprocesorowe z niezależnymi kanałami ładowania. Szeroka oferta marki w tym zakresie należy do najlepszych na polskim rynku - są cenione za najwyższą jakość i niezawodność. Pod marką everActive dostępne są unikalne modele oferujące szereg zaawansowanych rozwiązań (NC-3000 z możliwością pomiaru rezystancji wewnętrznej), wyposażone w wiele kanałów (NC-1600 może ładować jednocześnie aż 16 akumulatorków AA/AA), jak też uniwersalne (NC-900U – może ładować dodatkowo akumulatorki R14, R20, 9V).

Wybrałeś już ładowarkę dla siebie, a może jeszcze się wahasz? – zajrzyj na everActive.pl i dowiedz się więcej.