V8 - nowa "wyścigówka" Intela

Do redakcyjnych testów trafił zestaw Media Creation PC o potocznej nazwie V8. W skład zestawu wchodzi płyta główna Intel S5000XVN, 2 procesory Intel Xeon X5365 wraz z radiatorami, cztery kości pamięci FBDIMM 667 marki Samsung o pojemności 1 GB każda oraz potężny zasilacz CoolerMaster 850W. Płyta główna z procesorami jest sercem komputera Apple MacPro w wersji o najwyższej wydajności już od miesiąca. Dla fanów motoryzacji obejrzenie, posłuchanie i przetestowanie silnika V8 to gratka. Nie inaczej czuje się miłośnik komputerów podczas testów platformy V8.

8 cylindrów stanowią dwa fizyczne procesory Xeon X5365 o nazwie kodowej Clovertown, które są dwoma połączonymi w jeden chip procesorami Woodcrest. Procesory o taktowaniu 3 GHz (9x333 MHz) pracują z szyną FSB 1333 MHz (333x4). Każdy procesor posiada 4 x 32 kB cache L1 oraz 2 x 4 MB cache L2. Każde 4 MB cache L2 jest współdzielone przez dwa rdzenie. W zestawie pracuje płyta główna w formacie E-ATX o typowej dla Intela zielonkawej barwie laminatu. Płyta posiada dwa gniazda LGA771, które pomimo wizualnego podobieństwa z desktopowymi LGA775 nie są kompatybilne i 8 gniazd pamięci ECC FBDIMM. Z interfejsów mamy do wyboru: 1 złącze PCIe x16, 2 złącza PCI4 x4 (fizycznie x8) oraz dwa złącza PCI-X, 2 porty SATA oraz 4 porty SAS, obsługujące także dyski SATA, jednokanałowy kontroler IDE. Płyta posiada także podwójny kontroler GBit Ethernet oraz wbudowaną dwukanałową kartę dźwiękową HD Audio. Całość zarządzana jest przez chipset 5000X o nazwie kodowej Greencreek, w którego skład wchodzą kontroler pamięci Intel 5000X, kontroler I/O Intel 6321ESB oraz 64-bitowy kontroler PCI Intel 6700PXH.

Mac Pro

Mac Pro

W celu zwiększenia wydajności platformy V8 płyta została wyposażona w dwie niezależne szyny FSB, po jednej na każde gniazdo procesora. Pamięci obsługiwane przez płytę to FBDIMM (Fully Buffered DIMM) o taktowaniu 533 lub 667 MHz. Kontroler 5000X obsługuje maksymalnie 4 kanały po 4 DIMM. Testowany egzemplarz wyposażony był w 8 gniazd DIMM dostępnych w 2 kanałach. Podczas gdy w standardowych układach DDR2 transmisja odbywa się równolegle i tylko w jednym kierunku, to każda kość FBDIMM łączy się szeregowo poprzez chip buforujący, z którym kontroler pamięci tworzy połączenie typu point-to-point. Zaletami takiego rozwiązania są wyższe transfery oraz większe pojemności, a także możliwość wykorzystania łatwo dostępnych kości DDR2, a w przyszłości także DDR3. W ramach ciekawostki należy dodać, że kości FBDIMM wykorzystując klasyczne 240-stykowe gniazda DIMM do transmisji używają tylko 69 złączy. Podobnie jak silniki V8, opisywana platforma ma duży apetyt na paliwo. Dwa procesory podczas pracy pobierają ok. 300W, a dodając do tego prądożerną kartę graficzną oraz niezbędne komponenty możemy łatwo przekroczyć 0,5 kW. Na szczęście procesory X5365 zostały wyposażone w zaawansowane zarządzanie energią.