VESA opracowuje nowy standard interfejsu wyświetlaczy

Organizacja VESA (Video Electronics Standards Association) poinformowała o pracach nad nowym standardem połączeń cyfrowych wideo, który objąć ma takie urządzenia jak ekrany LCD, plazmowe, telewizory kineskopowe oraz projektory. Interfejs ma być także stosowany w urządzeniach PC.

Jednym z istotniejszych celów prac nad nowym standardem jest opracowanie mechanizmów zabezpieczających sygnał wideo przed nielegalnym kopiowaniem. DisplayPort, bo tak ma się nazywać nowy interfejs ma obejmować zarówno wewnętrzne jak i zewnętrzne połączenia. Wewnętrzne to m.in. połączenia ekranu LCD z kartą graficzną notebooka lub też wewnątrz wyświetlacza LCD. podobnie jak w przypadku standardu HDMI, ma być możliwe przesyłanie za pośrednictwem jednego kabla także cyfrowego strumienia audio. Przepustowość interfejsu ma odpowiadać zapotrzebowaniu nowych wyświetlaczy wysokiej rozdzielczości, które będą oferowały większą głębię barw, wyższe częstotliwości odświeżania oraz naturalnie, wyższe rozdzielczości.

W nowym interfejsie ma pojawić się małe gniazdo, dopasowane do stosowania w najmniejszych notebookach. Standard ma zostać przedstawiony do końcowego zatwierdzenia jeszcze w trzecim kwartale 2005 roku.

Zobacz również:

  • Recenzja: LG 27GN600-B
  • Recenzja: AOC Q2790PQE
  • Thunderbolt 5: Data premiery, specyfikacje i wszystko, co wiemy