VIA ARTiGO A1200 SlimPC - miniaturowy PC wprost do mojego salonu

Firma VIA zaprezentowała bardzo interesujący miniaturowy komputer, który bez wstydu można umieścić np. obok telewizora w salonie. Urządzenie nosi oznaczenie ARTiGO A1200 SlimPC i oferuje do naszej dyspozycji m.in. dwurdzeniowy procesor.

Spis treści

VIA ARTiGO A1200 SlimPC to miniaturowy komputer typu small form factor (SFF), który powinien zapewnić nam wystarczającą wydajność dzięki 40-nanometrowemu dwurdzeniowemu procesorowi Eden X2 (1 GHz, 2 MB L2 cache).

Urządzenie pozwala na skorzystanie z 4 GB pamięci RAM (dostarczane jest z 1 GB pamięci DDR3-1066) oraz oferuje do dyspozycji użytkownika procesor mediów Chrome 9 HD DX9 3D/2D, który zapewnia sprzętowe wsparcie dla MPEG-2, WMV9/VC1 i H.264 (do 1080p).

Ponadto wyposażone zostało w:

- dwa porty Gigabit Ethernet

- cztery porty USB 2.0

- jeden port USB 3.0 (opcja)

- wyjścia VGA i HDMI

- złącze SATA (można pod nie podpiąć dysk 2,5 cala)

- zasilacz 12V

Warto też dodać, że wymiary komputera to 24,3 x 12,4 x 3,0 cm, natomiast waga 1,2 kilograma

Zastosowania

Dla mnie urządzenie to idealnie sprawdziłoby się jako towarzysz mojego telewizora. Jest wystarczająco wydajne, całkiem ładnie się prezentuje, nie pobiera zbyt wiele energii i nie posiada żadnego wentylatora, który to element mógłby nieco przeszkadzać np. przy oglądaniu filmów.

Cena

Niestety wszystko psuje cena urządzenia. Producent chce bowiem za nie 310 USD, co przy dzisiejszym kursie dolara daje nam kwotę blisko 1100 złotych (plus dysk, plus system operacyjny).

Biorąc to pod uwagę bardziej sensownym posunięciem wydaje mi się skorzystanie z kosztującego 49 USD komputera VIA APC Android PC.