VIA Epia EX - miniplatforma do HDTV?

VIA ma dużą tradycję w produkcji bardzo silnie zintegrowanych płyt głównych, występujących w miniaturowym formacie Mini-ITX. Produkty te mają różne przeznaczenie - stosowane są np. w bankomatach, kasach fiskalnych, a te dysponujące największą wydajnością - jak testowana przez nas Epia EX - reklamowane są jako platformy, na bazie których zbudujemy nowoczesne minipecety do odtwarzania filmów HD. W tym celu zastosowano najwydajniejszy w historii firmy, zintegrowany procesor C7 1,5 GHz i opracowano nowy rdzeń graficzny UniChrome Pro II 2D/3D, który sprzętowo dekoduje MPEG2/4 i WMV9. Przekonajmy się, jak taki komputer sprawdza się w praktyce i czy rzeczywiście jest w stanie zastąpić pełnowymiarowy i tradycyjny komputer PC.

Dla tych, którzy nie wiedzą na czym polega niezwykłość platformy EPIA, spieszymy z krótkim przypomnieniem. Są to płyty główne w formacie Micro-ITX cechujące się bardzo małymi gabarytami (17 x 17 cm). Na płycie takiej VIA stara się zintegrować maksymalnie dużo komponentów. W najnowszej wersji, testowanej przez nas EPII EX15000G, zintegrowano procesor VIA C7 pracujący z częstotliwością 1,5 GHz. To jednak tylko jeden z elementów, które znajdują się na płycie. Pozostałe istotne komponenty to m.in. chipset CX700M2 wyposażony w zintegrowany rdzeń graficzny UniChrome Pro II. Współpracuje on z cyfrowo-analogowym wyjściem DVI-I zamontowanym na płycie głównej. Sekcja wideo zawiera także komponentowe wyjście analogowe (można nim przesłać sygnał HD do odbiorników niewyposażonych w nowoczesne wejścia cyfrowe HDMI czy DVI). Dla tych, którzy dysponują telewizorami o podstawowych możliwościach podłączenia zewnętrznych źródeł obrazu, przewidziano wyjścia S-Video i kompozytowe. Wszystkie te elementy znajdziemy na panelu gniazd EPII. Są także dwa cyfrowe wyjścia audio (elektryczne i optyczne). Nowością w płytach VIA jest obsługa pamięci DDR2 533 MHz. Można ją obsadzić w jednym slocie obsługującym maksymalnie 1 GB RAM.

Platforma VIA EPIA EX15000G ma rozmiary 17x17 cm

Platforma VIA EPIA EX15000G ma rozmiary 17x17 cm

Dla osób, które wydajność zintegrowanego układu graficznego uznają za niewystarczającą, pociechą może być obecność slotu PCI (niestety nie Express). Można będzie więc stosować stosunkowo stare i wolne karty graficzne, niestety zabrakło slotu PCI Express x16, który wyraźnie zwiększałby możliwości EPII.

Jeśli chodzi o mostek południowy, to obsługuje on dwa napędy SATA II, 2 dyski ATA133, a także zawiera w sobie 8-kanałowy kodek audio, kontroler FireWire oraz kontroler 6 portów USB 2.0 (na płycie standardowo są 2, dodatkowe uzyskamy podłączając dodatkowy śledź z portami do odpowiedniego gniazda).

Duży radiator z niewielkim i bardzo cichym wentylatorem chłodzą newralgiczne komponenty płyty - chipset i procesor C7

Duży radiator z niewielkim i bardzo cichym wentylatorem chłodzą newralgiczne komponenty płyty - chipset i procesor C7

Aby z EPII zbudować w pełni działający komputer, wystarczy więc umieścić pamięć w slocie RAM, podłączyć dysk twardy, zainstalować system, sterowniki i gotowe. Wszystkie inne komponenty, które zazwyczaj w standardowym pececie stanowią elementy samodzielne, tutaj mamy zintegrowane.

Podczas testów nie interesowała nas szczególnie wydajność procesora C7 na tle konkurencji. Z doświadczenia wiemy, że jego wydajność jest mizerna i nie może równać się z produktami AMD czy Intela. Procesor ten samodzielnie nie jest w stanie płynne wyświetlać filmów HD (rozdzielczość 1280 x 720 pikseli i wyższa), moc obliczeniowa jest wystarczająca do płynnego wyświetlania filmów DivX, Xvid czy DVD-Video. To jednak żadne osiągnięcie, bo potrafią to komputery sprzed kilku lat, potrafiła także starsza wersja VIA EPII, którą mieliśmy okazję testować (model M10000).