VIA KT333 - trochę za wcześnie

Otrzymaliśmy do testów jeden z pierwszych w Polsce egzemplarzy referencyjnej płyty głównej z najnowszym chipsetem VIA KT333.

Otrzymaliśmy do testów jeden z pierwszych w Polsce egzemplarzy referencyjnej płyty głównej z najnowszym chipsetem VIA KT333.

Płyta główna i chipset przeznaczone są oczywiście do procesorów AMD. Warto zauważyć, że VIA stała się najważniejszym dostawcą chipsetów dla AMD, który z tego sektora chce się całkowicie wycofać.

Najnowszy chipset KT333 nie wnosi poważnych zmian konstrukcyjnych w stosunku do VIA KT266A. Stanowi natomiast jego ewolucyjne rozwinięcie. Co więcej, wprowadzone unowocześnienia dla zdecydowanej większości użytkowników KT266A nie mają w chwili obecnej żadnego znaczenia.

Pierwsza zmiana, jak wskazuje nazwa, polega na wbudowaniu w mostek północny mechanizmów obsługi pamięci DDR333. Trzeba jednak pamiętać, że jak na razie moduły takie nie są oficjalnie dostępne - organizacja JEDEC nie zatwierdziła jeszcze ich specyfikacji. Z drugiej strony, wielu producentów pamięci dostarcza już takie układy. Polegają w tym przypadku na swoich wewnętrznych testach, w których stwierdzili, że pamięci pracują stabilnie przy taktowaniu zegarem 166 MHz. Nie daje to jednak gwarancji zgodności tych modułów ze wszystkimi płytami głównymi.

3DMark2001 (1024x768x32)

3DMark2001 (1024x768x32)

Druga zmiana zaszła w mostku południowym, który wyposażono w kontroler ATA/133 zamiast ATA/100. Oznacza to, że maksymalny transfer pomiędzy dyskiem a kontrolerem może obecnie wynosić 133 MB/s, przy zastosowaniu odpowiednich dysków.

Inne zmiany jak na razie nie zostały wprowadzone, choć zapowiadano m.in. zwiększenie przepustowości szyny V-Link, łączącej obydwa mostki. Na pierwszy rzut oka obydwie zmiany mogą mieć poważny wpływ na wydajność. Większa przepustowość pamięci i szybszy transfer z dysków to od kilku lat typowe zabiegi zmierzające do przyśpieszenia pracy komputerów. Tym razem nie obyło się jednak bez haczyków.

Quake III Arena "Normal"

Quake III Arena "Normal"

Procesory AMD pracują z szyną 133 MHz. Oznacza to, że jeśli pamięć jest taktowana zegarem 166 MHz, to szyna systemowa staje się wąskim gardłem w przesyłaniu danych. Jeśli zaś chodzi o kontroler dyskowy, to dziś nie przepustowość jest największym problemem, lecz czas dostępu do danych. Praktycznie niemożliwie jest takie obciążenie komputera, aby odczytywał on dane z dysków z prędkością chociażby zbliżoną do teoretycznych 100 MB/s.

Te teoretyczne rozważania zostały potwierdzone w naszych testach. Niestety, nie udało nam się przeprowadzić wszystkich testów z pamięciami pracującymi w trybie 166 MHz (choć zastosowane pamięci - PowerMem - oznaczone były jako DDR333) - system zachowywał się wówczas bardzo niestabilnie. Jednak te rezultaty, które udało nam się uzyskać, wskazują, że uzyskany wzrost wydajności w stosunku do chipsetu KT266A mieści się w granicach błędu (2-3 procent) i można go uzasadnić różnicami konstrukcyjnymi w testowanych płytach głównych. Pełen zestaw testów przeprowadziliśmy natomiast z pamięciami pracującymi z zegarem 133 MHz (DDR266). Jak można było przewidzieć, wyniki również okazały się niemal identyczne, jak w przypadku chipsetu KT266A.

Nie ulega zatem wątpliwości, że chipset KT333 jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla procesorów AMD - najlepszym spośród w tej chwili dostępnych. Z drugiej strony natomiast, jest to rozwiązanie, które w tej chwili nie może jeszcze pokazać swojego potencjału ze względu na ograniczenia ze strony innych komponentów (procesora, twardych dysków).

Warto natomiast wspomnieć, że niedługo (prawdopodobnie na przełomie kwietnia i maja) pojawić się powinien zmodyfikowany chipset KT333 CE. Najważniejsze planowane zmiany to dodanie obsługi AGP 8x, nowa szyna V-Link o przepustowości 533 MB/s (zamiast obecnego 266 MB/s) i obsługa USB 2.0.