VIA KT400 w nowej wersji

Prawdopodobnie w marcu na rynku pojawi się zmodyfikowany chipset VIA KT400A przeznaczony dla procesorów AMD. Tuning ma na celu zwiększenie wydajności, co jest szczególnie istotne dla VIA w obliczu wyprowadzenia do sprzedaży udanych chipsetów NVidia nForce2 i SiS746FX.

Do niedawna VIA bezsprzecznie królowała na rynku chipsetów dla procesorów AMD. Układy KT333 czy KT400 nie miały sobie równych wśród konkurentów. Wprowadzony niedawno nForce2 zmienił pozycję w rankingu, bowiem pracując z pamięciami ustawionymi w trybie TwinBank, jest bezsprzecznie najwydajniejszym sprzedawanym obecnie chipsetem dla Athlonów i Douronów. Również najnowsze dzieło SiS-a pomimo, że nie przeszło jeszcze gruntownych rynkowych testów zapowiada się ciekawie. Wskazują na to wyniki pierwszych ogłoszonych pomiarów wydajności.

KT400A prawdopodobnie zostanie wyposażony w ulepszony kontroler pamięci RAM. Druga zmiana to oficjalna obsługa pamięci DDR400, które zostały zaaprobowane przez stowarzyszenie JEDEC. Zmiany wydajności mogą więc sięgać maksymalnie kilku procent, lecz z oceną wprowadzonych poprawek poczekać należy do czasu przeprowadzenia redakcyjnych testów.