VIA P4X266 - szansa na tanie Pentium 4

Na rynek trafił długo oczekiwany chipset VIA przeznaczony do obsługi procesorów Intel Pentium 4. Dlaczego długo oczekiwany? Ma szansę spowodować, że ceny płyt głównych do tego procesora spadną nawet o połowę. Druga przyczyna - nie trzeba już kupować drogich pamięci RDRAM, których wymagały urządzenia wyposażone w chipset i850.

Na rynek trafił długo oczekiwany chipset VIA przeznaczony do obsługi procesorów Intel Pentium 4. Dlaczego długo oczekiwany? Ma szansę spowodować, że ceny płyt głównych do tego procesora spadną nawet o połowę. Druga przyczyna - nie trzeba już kupować drogich pamięci RDRAM, których wymagały urządzenia wyposażone w chipset i850.

Płyta referencyjna, którą testowaliśmy.

Płyta referencyjna, którą testowaliśmy.

Teraz, aby zostać właścicielem komputera z najlepszym procesorem Intela, wystarczy zaopatrzyć się w tanie i szybkie pamięci DDR SDRAM lub wolniejsze PC133 SDRAM, które kosztują od 50 do 80 procent mniej niż RDRAM. Są to niezaprzeczalne zalety, ale jak z wydajnością? Masz okazję dowiedzieć się już teraz, ponieważ prosto z Tajwanu dotarła do nas referencyjna płyta główna i pierwsi w Polsce mieliśmy okazję sprawdzić, jak się sprawuje, gdy zmusimy ją do maksymalnego wysiłku.

O co tyle szumu

Chipset VIA rodził się w dużych bólach, a historia jego wejścia na rynek nie była usłana różami. Gotowy produkt mieliśmy już okazję zobaczyć podczas tajwańskich, czerwcowych targów komputerowych Computex 2001. Na specjalnej konferencji prasowej odbył się pokaz pracującego prototypu płyty głównej wyposażonej w układ P4X266. Dziennikarze mieli okazję zobaczyć, jak nowy produkt radzi sobie w znanym benchmarku 3DMark 2001. Sklecony naprędce konkurent w postaci zestawu z chipsetem Intel 850 zaprezentował zbliżone wyniki. Świadczyło to bardzo dobrze o wydajności produktu VIA, bowiem należy wziąć pod uwagę, że chipset Intela to produkt skierowany na rynek wymagających użytkowników, którzy decydują się na konfigurację komputera z pamięciami RDRAM. VIA z kolei dała użytkownikom domowym nadzieję, że Pentium 4 trafi pod przysłowiowe strzechy.

Funkcje obsługiwane przez oba mostki

Funkcje obsługiwane przez oba mostki

Niestety, na wprowadzenie chipsetu do oferty trzeba było poczekać kolejnych kilka miesięcy. Powodem były spory pomiędzy Intelem i VIA w sprawie opłat licencyjnych, jakich żądał Intel za możliwość sprzedawania przez Tajwańczyków produktu współpracującego z procesorem Pentium 4. Intel chciałby, aby VIA, podobnie jak ALi i SiS, płaciła mu ok. 5 dolarów od każdego wyprodukowanego chipsetu. Intel chciał w ten sposób uniknąć niewygodnej konkurencji, która może niekorzystnie wpłynąć na powodzenie firmowego rozwiązania - i845.

Z tego samego powodu firma naciska na największych producentów płyt głównych (Asus, MSI), aby nie wprowadzali do oferty urządzeń wyposażonych w chipset VIA.

VIA długo wahała się z premierą rynkową P4X266, jednak nie przestraszyła się gróźb Intela i wprowadziła swój produkt wbrew woli giganta rynku procesorów. Tajwańczycy cały czas powołują się na umowy crosslicencyjne firmy S3 (wykupionej przez VIA) z Intelem, które - zdaniem koncernu - zwalniają ją z obowiązku dodatkowych opłat. Czy działanie wbrew Intelowi było krokiem słusznym, czas pokaże.

Nokaut cenowy

Chipset P4X266 w pełnej krasie.

Chipset P4X266 w pełnej krasie.

Porównując ceny konfiguracji obu konkurencyjnych zestawów, napotkamy ogromne różnice. Po pierwsze, płyty z i850 wciąż kosztują 900-1000 zł. Modele z P4X266 mają być sprzedawane przynajmniej o 400-500 zł taniej. Druga nie mniej istotna różnica to ceny pamięci - 256 MB RDRAM ok. 800 zł, a 256 MB PC266 DDR SDRAM ok. 250 zł. Ostatnia różnica to cena obudowy. Płyty do Intela wymagają specjalnych, drogich obudów wyposażonych w dodatkowe wyjścia zasilacza - tzw. ATX +12V i AUX. Płyty z chipsetem VIA nie stawiają takich wymagań i wystarczy standardowa obudowa ATX z dobrym .

Struktura

Na konstrukcję P4X266 składają się dwa mostki: północny VT8753 oraz południowy VT8233 lub VT8233C.

Mostek północny pracuje z szyną V-Link, której przepustowość osiąga maksymalnie 266 MB/s. Prędkość szyny systemowej (FSB) wynosi 400 MHz. Układ wspomaga ponadto obsługę do 4 GB pamięci nie tylko DDR SDRAM, lecz także PC100/PC133 SDRAM.

Mostek pozwala na współpracę z dwoma rodzajami procesorów P4 - z rdzeniami Willamette oraz Northwood wyposażonymi w gniazda standardu Socket 423 i Socket 478. Dodatkowo chipset może być stosowany w płytach dwuprocesorowych. Obsługa portu graficznego AGP odbywa się w trybach 2x i 4x.

Mostki południowe występują w dwóch rodzajach różniących się jedynie zastosowaną zintegrowaną kartą sieciową - w standardzie znajdziemy "sieć" VIA, a w wersji VT8233C produkt firmy 3Com.

Południowy mostek, 233, jest standardowym mostkiem VIA obsługującym standard DDR/V-Link oraz następujące gniazda i kontrolery: 5 x PCI, ACR, 6 x USB 1.1, ATA100, 10/100 LAN, a także LPC (które zastępuje ISA). Dodatkowo z układem zintegrowano firmowy układ muzyczny AC'97 w wersji 2.2 oraz modem. W przyszłości nowy mostek będzie obsługiwał interfejs FireWire 2 lub USB 2,0.

Wersja graficzna na gwiazdkę

Porównanie chipsetów Intel i VIA

Porównanie chipsetów Intel i VIA

Firma VIA zapowiedziała, że w grudniu tego roku zobaczymy kolejną wersję chipsetu - P4M266, który zostanie wyposażony w zintegrowany układ graficzny. Oprócz zintegrowanej grafiki konstrukcja chipsetów będzie całkowicie zbieżna. Układ graficzny to kontroler znany z obecnie oferowanych chipsetów VIA PM133 i KM133. Firma twierdzi jednak, że dzięki większej przepustowości pamięci DDR prędkość obróbki grafiki powinna się zwiększyć o ok. 40 procent (w stosunku do obecnych zintegrowanych chipsetów). Niewykluczone także, że VIA zrezygnuje z implementacji wysłużonego układu graficznego i zdecyduje się na instalację w P4M266 nowego, opracowywanego przez S3 rozwiązania o nazwie UltraSavage.

Konfiguracja testowa

Do testów użyliśmy procesora Intel Pentium 4 1,4 GHz. Współpracował z 256 MB pamięci Micron DDR266/PC2100 RAM (ustawienie CL2). Twardy dysk to 30 GB IBM 307030 pracujący w standardzie ATA 100. Jako karta graficzna posłużyło urządzenie wyposażone w procesor NVIDIA GeForce 2 Pro (wersja sterownika 12.40). System operacyjny - 98 SE.

Do testowania płyty użyliśmy następujących programów: Quake III Arena, SYSMark 2000 (testu z wersją 2001 z powodu niestabilności systemu nie udało się ukończyć), SPECviewperf 6.1.2. (Vertical synch off).

Uzyskane wyniki porównaliśmy z otrzymanymi podczas wcześniejszych testów płyt głównych, Asus P4T oraz Gigabyte 8TX, wyposażonych w chipset i850. W tamtym przypadku używany był szybszy procesor P4 1,7 GHz i pamięci RDRAM 800 (2 x 128 MB). Pozostałe wyposażenie pozostało bez zmian.