VIA Pico-ITX - płyta o powierzchni 72 cm2

Firma VIA Technologies przedstawiła nową referencyjną płytę główną o oznaczeniu VIA VT6047. Urzadzenie wyróżnia się niewielkimi wymiarami i jest wzorem nowego formatu Pico-ITX.

Format Pico-ITX to następny krok w kierunku miniaturyzacji. Płyty wykonane w tym standardzie mierzą 10 x 7,2 cm i są o połowę mniejsze od tych, które zostały skonstruowane w oparciu o format Nano-ITX (12 x 12 cm, następca formatu Mini-ITX charakteryzującego się wymiarami 17 x 17 cm).

"Format Pico-ITX jest przykładem zaangażowania VIA w rozwój innowacji x86 w oparciu o wypracowaną pozycję lidera w dziedzinie miniaturyzacji platform. Podobnie jak poprzednie formaty Mini-ITX i Nano-ITX, nowa platforma wzbudza zainteresowanie entuzjastów i klientów, uruchamiając wyobraźnię i twórcze myślenie o praktycznie nieograniczonej liczbie nowych rozwiązań, poprzednio niemożliwych w tak małych wymiarach" - powiedział Richard Brown, wiceprezes ds. marketingu w firmie VIA Technologies.

VIA Pico-ITX - płyta o powierzchni 72 cm2

VIA VT6047

Nowość została w pełni wyposażona i charakteryzuje się niskim zapotrzebowaniem na energię. Przedstawione przez VIA parametry referencyjne są następujące:

Procesor: VIA C7/VIA Eden V4

Chipset: VIA VX700

Pamięć: gniazdo DDR2 400/533 So-Dimm

Grafika: VIA UniChrome Pro II 2D/3D AGP (LVDS i DVI, dekodowanie wideo MPEG-2/-4 i WMV9)

Złącza:1 x SATA, 1 x IDE, 4 x USB 2.0

Audio: VIA VT1708A (8 kanałowa HD, wyjście S/PDIF)

Sieć: 10/100Mbps Fast Ethernet

TV-Out: opcjonalnie VIA VT1625M (wyjście S-Video lub Composite)

Zasilanie: o mocy 30 W.

W informacji prasowej VIA obiecuje, że w niedługim czasie przedstawi komercyjnie dostępną płytę główną w formacie Pico-ITX.