VIA VX855, czyli Full HD w netbookach

Firma VIA Technologies zaprezentowała nowy układ MSP (Media System Processor) o oznaczeniu VX855. Przeznaczony on jest m.in. do współpracy z netbookami korzystającymi z procesorów VIA od których ma "przejąć" zadania związane z odtwarzaniem materiałów Full HD.

VIA VX855, czyli Full HD w netbookach

VIA VX855

VIA VX855 obsługuje procesory VIA Nano, VIA C7 oraz VIA Eden i przeznaczony jest do zastosowania w komputerach typu SFF (Small-Form Factor) oraz komputerach przenośnych. Układ o wielkości 27 x 27 mm posiada zintegrowany kontroler DDR2 (obsługuje do 4 GB pamięci) i dźwięk przestrzenny Vinyl HD Audio. Dysponuje ponadto układem graficznym Chrome9 (DirectX 9.0) oraz silnikiem VIA Chromotion zapewniającym obsługę filmów Full HD (wsparcie dla formatów H.264, MPEG-2, MPEG-4, WMV9 i DivX). Dzięki takiemu rozwiązaniu zmniejszone zostaje obciążenie CPU co ma się bezpośrednio przełożyć na mniejsze zużycie energii przez cały system.

"Po raz pierwszy producenci komputerów typu SFF oraz urządzeń mobilnych otrzymają tak energooszczędny układ MSP zdolny do odtwarzania materiałów HD" - tłumaczy Richard Brown z VIA Technologies. "VIA VX855 stwarza ekscytujące możliwości dla kilku segmentów rynku PC, a w szczególności dla netboków, które od teraz będą zdolne do odtwarzania filmów wideo w rozdzielczości Full HD" - dodaje Brown.

Pełną specyfikację nowego układu można znaleźć na stronie producenta.

Zobacz też: Ranking PC Worlda - netbooki.