VIA: kontratak w segmencie chipsetów

Wczoraj odbyła się premiera kilku nowych i w wielu przypadkach innowacyjnych chipsetów VIA serii PT przeznaczonych do współpracy z procesorami Intela, pamięciami DDR2 oraz kartami PCI Express. Nowe chipsety, wśród których znajdują się VIA PT880 Pro i PT894, skierowane są na rynek masowy, zaś PT894 Pro przeznaczony jest do stosowania w komputerach profesjonalnych i adresowany do zaawansowanych użytkowników. Wspomniane układy przystosowane są do pracy z procesorami Intel Pentium 4 oraz Celeron z magistralą FSB o częstotliwości do 1066 MHz. Układy oferują m.in. możliwość jednoczesnej obsługi kart graficznych AGP i PCI Express.

Chipset VIA PT894 PRO

Chipset VIA PT894 PRO

Dzięki wyjątkowemu złączu VIA Universal Graphics Interface (UGI), w które wyposażony jest chipset VIA PT880 Pro, VIA umożliwia korzystanie z kart graficznych zarówno PCI Express, jak i AGP na tej samej płycie głównej. Dla użytkowników potrzebujących rozbudowanych funkcji wielozadaniowości przeznaczona jest zaawansowana technologia VIA DualGFX Express, umożliwiająca podłączenie nawet czterech monitorów poprzez jednoczesne wykorzystanie dwóch, dwumonitorowych kart graficznych. Technologia VIA DualGFX Express wykorzystana jest w chipsecie VIA PT894 Pro obsługującym podwójne karty graficzne PCI Express, oraz w chipsecie VIA PT880 Pro obsługującym jednocześnie kartę PCI Express i kartę AGP.

Z kolei dzięki technologii VIA StepUp wszystkie chipsety z serii PT umożliwiają zainstalowanie na tej samej płycie głównej pamięci DDR bądź DDR2.

Mostek północny chipsetów serii PT może być połączony z dobrze znanym mostkiem południowym VIA VT8237 lub z mającym wkrótce zadebiutować na rynku mostkiem VIA VT8251. Mostek południowy VT8251 będąc najbardziej zaawansowanym interfejsem portów wejścia/wyjścia i technologii pamięci masowych jaki opracowała VIA. Jest wyposażony w wiele nowoczesnych funkcji takich jak obsługa SATA II, RAID 5 i High Definition Audio (kodek Azalia).

Schemat chipsetu VIA PT894 Pro

Schemat chipsetu VIA PT894 Pro

Dla użytkowników istotną informacją jest to, że chipsety VIA producenci mogą instalować na niedrogich czterowarstwowych płytkach drukowanych. To powinno wpłynąć na niższe ceny płyt głównych.

VIA PT880 Pro

Chipset VIA PT880 Pro wykorzystuje wyjątkowe złącze VIA Universal Graphics Interface (UGI) pozwalające obsługiwać zarówno karty PCI Express, jak i AGP na tej samej płycie głównej. Umożliwia też unowocześnienie platformy przy dalszym korzystaniu z karty AGP lub też przejście na grafikę PCI Express w wybranym momencie.

Chipset PT880 Pro to jedyny aktualnie dostępny chipset wyposażony jest w prawdziwy kontroler AGP w połączeniu z PCI Express, co pozwala wykorzystać pełen potencjał wydajności wszystkich kart graficznych. Co więcej, wykorzystuje też technologię VIA DualGFX poprzez jednoczesne używanie karty AGP i PCI Express, umożliwiając korzystanie z czterech monitorów.

VIA PT894

Chipset VIA PT894 przeznaczony jest na rynek masowy, Wykorzystywany jest w nowej generacji płyt głównych oferując atrakcyjną cenowo alternatywę dla droższych płyt głównych opartych na chipsetach i915. Chipset VIA PT894 zapewnia obsługę kart PCI Express, magistrali FSB o częstotliwości 1066 MHz i szybkiej pamięci DDR2. Dzięki obsłudze dwóch połączeń PCI Express x1 bezpośrednio poprowadzonych do północnego mostka chipsetu, najnowsze urządzenia peryferyjne ze złączem PCI Express, takie jak karty telewizyjne HDTV oraz kontrolery Gigabit Ethernet, SCSI i RAID, mają gwarancję bardzo szybkich połączeń przy zredukowaniu opóźnień i "wąskich gardeł".

VIA PT894 Pro

Płyta z chipsetem VIA PT894 Pro

Płyta z chipsetem VIA PT894 Pro

Dzięki wykorzystaniu technologii VIA DualGFX Express, płyty główne oparte na chipsecie VIA PT894 Pro mogą obsługiwać jednocześnie dwie karty graficzne PCI Express.

SLI z VIA? - niestety na razie zapomnij

Jak widzicie premierowe chipsety VIA to produkty bardzo interesujące. Niestety ich funkcjonalność z różnych przyczyn nie może być w pełni wykorzystana. Osoby, które liczyły na alternatywę wobec kosztownych płyt z chipsetami NVIDIA nForce4 SLI (mogą obsługiwać dwie karty graficzne jednocześnie, zwiększając przy tym znacznie wydajność podsystemu graficznego), będą niestety zawiedzione. NVIDIA blokuje aktualnie obsługę SLI na poziomie sterowników. Jedynie płyty z chipsetami NVIDII mają tę opcję udostępnioną. Jeśli VIA dojdzie do porozumienia z NVIDIĄ to przed użytkownikami poszukującymi tańszych lecz wydajnych rozwiązań otworzy się nowa możliwość konfiguracji komputera. NVIDIA rezerwując obsługę SLI tylko dla własnych chipsetów nie robi jednak tego wyłącznie ze względów "politycznych". Rozumiemy obawy producenta o to, że karty zainstalowane w SLI na platformie VIA mogłyby pracować nieprawidłowo. Testując SLI napotkaliśmy problemy z poprawnością obsługi tego trybu nawet na płytach z chipsetem NVIDII. SLI jest bardzo wrażliwe na konfigurację platformy sprzętowej i jedynie produkty opatrzone certyfikatami NVIDII dają gwarancję bezproblemowej pracy. Jak widać koncern VIA czeka niełatwa przeprawa z konkurentem, mogącym ewentualnie udzielić zgody na obsługę SLI.

VIA twierdzi jednak, że jej chipsety są już gotowe do poprawnej obsługi dwóch jednocześnie pracujących procesorów graficznych ...ATI. Kanadyjski producent na temat takich układów milczy, jednak wiadomości od VIA pochodzą z pewnego źródła, tak więc pozostaje nam tylko czekać, aż ATI wysunie w końcu asa z rękawa i pokryje ten niezagospodarowany dotychczas przez siebie segment rynku.


Zobacz również