VIA nie składa broni w rywalizacji z Intelem i AMD

Rynek procesorów x86 dla pecetów postrzegamy jako pole walki między firmami Intel i AMD. Faktycznie tak jest, bo udziały goniącego je VIA Technologies są ułamkowe, a ostatnio jeszcze się skurczyły. Mimo słabych wyników w czwartym kwartale 2011 firma ta nadal ma zamiar rywalizować o swoje miejsce na pecetach.

VIA nie składa broni w rywalizacji z Intelem i AMD

VIA Nano X2

IDC poinformowało, że w czwartym kwartale 2011 roku globalne dostawy procesorów w architekturze x86 dla pecetów wyniosły 96,9 mln (rok temu 95,6 mln). 80,3 procenta należało do Intela, a 19,6 procenta do AMD. Oznacza to, że pozostali producenci, czyli głównie VIA Technologies, mają tylko 0,1 procenta udziałów w rynku. Firma VIA dostarczyła w czwartym kwartale 2011 jedynie 80 tys. procesorów dla komputerów PC.

To bardzo słaby wynik VIA Technologies, które w czwartym kwartale roku 2011 dostarczyło 310 tys. procesorów x86. Stanowiło to wtedy 0,3 procenta udziałów w rynku. Problemem firmy okazało się niskie zapotrzebowanie na netbooki w minionym roku. To właśnie w urządzeniach tego typu najczęściej wykorzystywane były energooszczędne i wydające niewielkie ilości ciepła procesory firmy VIA.

Zobacz również:

  • Najlepsze procesory do gier 2022 [RANKING]
  • Intel Meteor Lake - data premiery, ceny, specyfikacja techniczna [21.01.2022]
  • Intel Raptor Lake - data premiery, ceny, specyfikacja techniczna [21.01.2022]

Testy: Procesory AMD i Intel

Do niedawna z procesorów VIA C7 i VIA Nano korzystały Lenovo i Samsung w swoich netbookach. Obecnie żaden większy producent nie stosuje tych procesorów w swoich urządzeniach. Większość sprzedanych procesorów VIA Technologies trafia teraz na rynek Azja-Pacyfik do tanich komputerów składanych z części mniej znanych producentów (white-box PC). Najnowsze procesory VIA korzystają z architektury 40 nm.

Dane podawane przez IDC dotyczą tylko procesorów dla pecetów. Na rynek systemów wbudowanych VIA Technologies dostarcza kwartalnie ok. 400 - 500 tys. procesorów. To właśnie w tym segmencie rynku widać przyszłość dla procesorów firmy, choć nie ma ona zamiaru zaprzestać konkurowania z Intelem i AMD na pecetach. VIA jest również ważnym producentem płyt głównych oraz ich chipsetów.