VIA z Edenu

VIA potwierdziła na targach CeBIT 2002, że zamierza przejąć koncern ST, twórcę procesorów graficznych Kyro. Tajwański producent szeroko promował zintegrowane płyty z wbudowanymi procesorami oferowane jako linia produktów Eden oraz nowe chipsety P4X333 i P4X266M.

Przedstawiciele VIA na CeBIT 2002 potwierdzili, że firma zamierza przejąć koncern ST, twórcę procesorów graficznych Kyro. Tajwański producent szeroko promował zintegrowane płyty z wbudowanymi procesorami oferowane jako linia produktów Eden oraz nowe chipsety P4X333 i P4X266M.

Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, przejęcie koncernu ST nie będzie się prawdopodobnie wiązało z wcieleniem w struktury VIA pracowników ST. VIA przejmie technologie, które stoją za procesorem graficznym Kyro i Kyro II. To sprawi, że przy odpowiednim udoskonaleniu VIA może w krótkim czasie dysponować produktem graficznym o niezłej wydajności, który uzupełni katalog firmowych produktów. A ten cały czas się poszerza, m.in. o bogatą ofertę płyt głównych ze zintegrowanymi procesorami VIA C3. Miniaturowe płyty są instalowane w niewielkich komputerach typu desktop, tabletach, webpadach oraz w prostych serwerach sieciowych.

Z nowości płytowych można było m.in. obejrzeć model P4PB. Bazuje on na chipsecie P4X333 współpracującym z pamięciami DDR333 i procesorami Pentium 4 z FSB 533 MHz. Ma zintegrowany kontroler sieciowy (od teraz własny VIA, a nie jak wcześniej kupowany u innych producentów, m.in. 3Com) kontroler USB 2.0 (także własny, a nie NEC), kontroler napędów ATA133 i 6 złączy PCI.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: