VMware Fusion już w przyszłym tygodniu

Firma VMWare zapowiedziała, że finalna wersja oprogramowania wirtualizacyjnego VMware Fusion pojawi się już w przyszłym tygodniu. Fusion umożliwia użytkownikom komputerów z jabłuszkiem wyposażonych w procesory Intela uruchamianie systemów dla architektury x86, takich jak na przykład Windows, Linux, NetWare czy Solaris.

VMware Fusion jest to oprogramowanie wirtualizacyjne pozwalającym tworzyć i uruchamiać pod systemem Mac OS X maszyny wirtualne z innymi systemami operacyjnymi. Fusion będzie zapewne sporą konkurencją dla produktu firmy Parallels, o którym pisaliśmy już wcześniej w artykule "Windows pod Mac OS X".

Według producenta, Fusion jest najbardziej zaawansowanym oprogramowaniem tego typu dostępnym na Maki, pozwalającym między innymi na uruchamianie systemów 32- i 64-bitowych, czy wykorzystywanie wielu rdzeni procesora. Systemy uruchamiane w maszynach wirtualnych będą miały oczywiście możliwość korzystania z podłączonych do komputera urządzeń USB 2.0, nawet takich, które nie posiadają sterowników dla systemu Mac OS X. VMWare zapewnia, że oprogramowanie wspiera ponad sześćdziesiąt różnych systemów operacyjnych, potrafi doskonale zarządzać energią (także na komputerach przenośnych), posiada wsparcie dla DirectX oraz potrafi uruchamiać systemy Windows zainstalowane z wykorzystaniem programu Boot Camp. Zaimplementowano także mechanizm drag & drop do przenoszenia danych pomiędzy maszyną wirtualną, a systemem operacyjnym.

Fusion pozwala w łatwy sposób tworzyć nowe wirtualne systemy lub korzystać z gotowych, skonfigurowanych, stworzonych przy pomocy innych produktów firmy, jak na przykład VMware Workstation, czy VMware Server. Gotowe maszyny wirtualne można pobrać z witryny VMware Technology Network (VMTN). Nowe oprogramowanie cieszy się już dużą popularnością, gdyż od momentu udostępnienia pierwszej publicznej wersji testowej beta w grudniu zeszłego roku, zanotowano ponad 250 tysięcy pobrań.

VMware Fusion będzie kosztowało 80 dolarów i będzie można je nabyć w sklepie internetowym firmy Apple, a także w Amazon.com, Buy.com i innych dystrybutorów. Dodatkowo już niedługo będzie można nabyć oprogramowanie w "normalnych" sklepach Apple. Wersja beta, która obecnie kosztuje 40 dolarów będzie dostępna jedynie do przyszłej niedzieli 5 sierpnia.