VMware: za 5-10 lat Windows zostanie wyparte przez wirtualne maszyny

Zdaniem Paula Harapina, dyrektora zarządzającego VMware w Australii i Nowej Zelandii, za 5-10 lat Windows zupełnie zniknie z rynku. System zostanie zastąpiony przez zwirtualizowaną infrastrukturę (ang. virtual appliances) działającą na dostosowanej warstwie Linuksa.

Jak mówi Harapin, Windows będzie tylko jednym z przykładów "dużego" systemu operacyjnego, który zniknie z rynku. Już teraz sztandarowy produkt Microsoftu zastępowany jest przez tzw. virtual appliances, czyli wirtualne maszyny z gotowymi do pracy aplikacjami i narzędziami (patrz też artykuł "Pecet w komputerze" dotyczący tajników wirtualizacji).

Tego typu produkty stanowią bezpośrednią konkurencję dla komercyjnych systemów operacyjnych - czy to Microsoftu, czy kogo innego. Nawet mała firma może bowiem przygotować własną wirtualną maszynę opierając się na rozwiązaniach open source.

System-gospodarz może zostać odpowiednio odchudzony i zoptymalizowany do potrzeb klienta - bez konieczności uciekania się do pomocy firm trzecich (np. Microsoftu). Zbędne stanie się uruchamianie Windows tylko po to, by w jego wnętrzu natychmiast załadować inną wirtualną maszynę z kolejnym, istotnym dla użytkownika systemem operacyjnym.

Źródło: "Windows will be killed by virtual appliances: VMware exec" (w języku angielskim)