VPN - przeczytaj zanim skorzystasz

VPN - którą usługę wybrać? Na jakie problemy mogę natrafić? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w materiale przygotowanym przez Kaspersky Lab.

VPN, czyli wirtualna sieć prywatna (Virtual Private Network) to narzędzie, po które sięgają internauci chcący np. ukryć adres IP, zapewnić sobie większe bezpieczeństwo przy korzystaniu z publicznych sieci WiFi, czy też ominąć blokady, które niektórzy dostawcy treści nakładają na daną lokalizację.

Jeżeli korzystasz z tego rozwiązania lub zamierzasz po nie sięgnąć warto abyś zapoznał się z materiałem na jego temat przygotowanym przez Kaspersky Lab. Podzielony on został na dwie części:

- w pierwszej omówione zostały aspekty techniczne

- w drugiej omówiono aspekty prawne

Czego się dowiadujemy?

Z materiału dowiesz się m.in. o różnych problemach, które możesz napotkać podczas korzystania z VPN takich jak sporadyczne rozłączanie się, niechciane domyślne skierowanie ruchu do sieci publicznej opartej na protokole IPv6, czy przeciekach DNS. Kaspersky Lab pisze także o zagrożeniach takich jak istnienie tylnych furtek, możliwość odszyfrowania bezpiecznego ruchu sieciowego nawet po kilku latach, czy ryzyko zwrócenia uwagi służb poprzez sam fakt korzystania z VPN-a.

Zobacz również:

  • Ranking: najlepsze VPN 2023. Co to jest VPN i dlaczego warto go mieć?
  • Najlepszy VPN dla Linuxa [RANKING 2023]

Firma Kaspersky Lab opracowała tabelę opisującą popularnych dostawców VPN, która może być szalenie pomocna przy wyborze usługi. Niestety w momencie pisania tego tekstu występował problem z jej pobraniem.

Czytaj: O czym powinieneś wiedzieć, zanim zaczniesz korzystać z VPN-a