VPS: funkcjonalność serwera dedykowanego w cenie hostingu współdzielonego

Współczesne usługi VPS garściami czerpią z zalet wirtualizacji w zakresie szybkiego powoływania kolejnych serwerów do życia czy możliwości uchwycenia stanu dysku w migawce (snapshot). Tam, gdzie hosting współdzielony nie wystarcza, a serwer dedykowany to często zbyt duży kaliber pod małe i średnie projekty, niszę wypełniają serwery VPS. Doskonała relacja między wydajnością i funkcjonalnością, a relatywnie niską ceną, to najbardziej ogólne z wielu drobnych przymiotów tej formy hostingu.

Zdjęcie: Christina @ wocintechchat.com/Unsplash

Kiedy wraz z upowszechnianiem się chmury obliczeniowej wielu ekspertów wieszczyło rychły koniec serwerów VPS klienci, kierując się swoimi potrzebami wykazali więcej optymizmu, a dostawcy nadali tym usługom nowy, lepszy wymiar.

Nie trudno bowiem zauważyć jak na przestrzeni lat ewoluowały usługi VPS – od prostych maszyn wirtualnych uruchamianych na pojedynczym fizycznym serwerze, którego awaria prowadziła do długich przestojów i niedostępności usług wszystkich klientów, po zaawansowane technicznie serwery wirtualne dostarczane w ramach infrastruktury chmury z gwarancją i separacją zasobów dla użytkownika oraz możliwością dołączenia wielu dodatkowych usługi specyficznych dla infrastruktury chmury czy złożonych środowisk dedykowanych.

W rezultacie VPS nadal doskonale wypełnia lukę między hostingiem współdzielonym, a droższymi usługami chmury, między swobodą użytkowania serwera dedykowanego, a elastycznością wynikającą ze skalowalności środowiska, którą zapewnia wirtualizacja.

Mamy na to twarde dowody. Wartość rynku VPS sięgnęła w 2018 roku aż 1,1 miliarda USD, by według szacunków Global Market Insights w 2025 roku wzrosnąć nawet do 2,5 miliarda USD. Głównym odbiorcom usługi mają pozostać e-sklepy, którym wysoka elastyczność VPS pozwoli sprostać jednorazowym lub sezonowym skokom ruchu.

Wysokie zainteresowanie usługami VPS nie bierze się znikąd. Oto najmocniejsze strony serwerów VPS w porównaniu z hostingiem współdzielonym, serwerami dedykowanymi i chmurą.

Dostęp root

W ramach hostingu współdzielonego operator usługi dostarcza w pełni skonfigurowane środowisko do uruchamiania stron internetowych i aplikacji webowych pisanych w języku PHP, rzadziej Perlu czy Pythonie, korzystających ze standardowego zestawu bibliotek i narzędzi.

Usługa VPS, podobnie jak instancje chmury i serwery dedykowane, usuwa te bariery oddając w ręce klienta pełną kontrolę nad systemem operacyjnym i zainstalowanymi w nim aplikacjach. Mowa tutaj o dostępie do powłoki systemu (root), a zatem możliwości instalowania własnych bibliotek i aplikacji oraz samodzielnej konfiguracji serwera i usług.

W rezultacie projektanci stron mogą wyjść poza utarte ścieżki pisania aplikacji w PHP, wdrażając swoje aplikacje oparte na frameworkach takich jak Node.js, Django (Python) czy Ruby on Rails. W przypadku pełnej wirtualizacji administrator ma możliwość wdrożenia własnego systemu operacyjnego z obrazu oraz optymalizację usług sieciowych pod kątem najbardziej zaawansowanych, indywidualnych projektów internetowych.

Wyższa wydajność

W porównaniu z hostingiem współdzielonym serwery VPS oferują wyższą wydajność i gwarancję zasobów, tak bardzo potrzebnych do uruchamiania bardziej złożonych projektów internetowych np. sklepów internetowych.

Oferta VPS adresowana jest dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw oraz zespołów Devops, które chcą wdrażać swoje środowiska deweloperskie, serwery poczty, streamingu wideo czy gier, bez angażowania znacznych środków w wynajem serwera dedykowanego.

Prywatne serwery wirtualne to relatywnie tanie, efektywne kosztowo rozwiązanie dostępne już od kilkunastu złotych miesięcznie. Z perspektywy kosztów bliżej im do hostingu współdzielonego, niż drogich serwerów dedykowanych. Brak opłat za uruchomienie czy możliwość wzięcia serwera „na próbę” dodatkowo uatrakcyjniają ofertę.

VPS: funkcjonalność serwera dedykowanego w cenie hostingu współdzielonego

Zdjęcie: Vilmar Simion/Unsplash

Wiele konfiguracji

VPS stanowi pomost między hostingiem współdzielonym, a pozostałymi usługami hostingowymi. Standardowa oferta serwerów obejmuje trzy, może cztery predefiniowane konfiguracje w wariancie od 1 do 8 GB RAM i maksymalnie czterema rdzeniami procesora. Tam, gdzie kończy się oferta VPS w zasadzie dopiero zaczynają się najprostsze konfiguracje serwerów dedykowanych, które oferują o wiele wyższą wydajność, ale kosztują też znacznie więcej.

Dla przykładu, nowa oferta OVHcloud obejmuje pięć konfiguracji od Starter do Elite w cenie już od 3 euro miesięcznie. W przypadku planu Comfort użytkownik otrzymuje zasoby czterech rdzeni procesora współpracujących z 8 GB pamięci RAM, 160 GB przestrzeni dyskowej na szybkich nośnikach NVMe oraz nielimitowany transfer danych. Plan Elite z 8 rdzeniami procesora może zostać zamówiony z aż 32 GB pamięci RAM, niebezpiecznie wkraczając w obszar dotychczas zarezerwowany dla serwerów dedykowanych. Tak, tak, to nadal serwer VPS, który z powodzeniem obsłuży dużego ruchu na stronie, nawet powyżej 500 tyś odwiedzających miesięcznie.

W przypadku serwerów dedykowanych powinniśmy zwrócić uwagę ile kosztuje instalacja, na jaki okres wynajmujemy serwer i jakie są warunki rezygnacji. VPS daje w tym zakresie większą elastyczność, jeśli zajdzie taka potrzeba, pozwalając łatwo zmigrować zasoby do wyższego planu. Bez czekania, aż inżynier fizycznie zamontuje dodatkowe komponenty sprzętowe, jak ma to miejsce w przypadku serwerów dedykowanych.

Szybkie wdrożenie

Wirtualny serwer prywatny jest gotowy do pracy w kilka minut, podczas gdy zamówienie i uruchomienie serwera dedykowanego zajmuje od kilku godzin do nawet kilku dni. Poza gotowymi obrazami systemów operacyjnych niektórzy operatorzy dostarczają predefiniowane konfiguracje popularnych środowisk webowych. W rezultacie odpalenie kompletnego WordPressa zajmuje mniej czasu, niż wdrożenie tej samej aplikacji na hostingu współdzielonym!

W ramach serwera VPS otrzymujemy pełnoprawny serwer internetowy, który podobnie jak instancja w chmurze lub serwer dedykowany, wymaga zarządzania. Popularne panele zarządzania, np. Plesk, cPanel czy DirectAdmin, pozwalają zarządzać serwerem w sposób zbliżony do tego, w jaki tworzymy i konfigurujemy usługi na serwerze wirtualnym (hosting współdzielony). Pewna wiedza na temat działania usług sieciowych jest oczywiście wymagana, choć nie do każdego zadania trzeba zatrudniać zaraz wykwalifikowanego administratora.

Zaawansowane rozwiązania

Na przestrzeni lat do oferty VPS trafiły usługi i produkty zarezerwowane wcześniej dla serwerów dedykowanych. W ramach nowej oferty OVHcloud oferuje szereg dodatkowych usług sieciowych z zakresu równoważenia obciążeń (Load Balancing), zapewnienia ciągłości działania (IP Failover) i większej widoczności poprzez geograficzne lokalizowanie adresów IP serwera. W ten sposób z pozoru proste serwery VPS można wykorzystać do budowy złożonych klastrów o dużej skalowalności i wysokiej dostępności.

Nowa gama VPS od OVHcloud oferuje wbudowaną ochronę przed atakami DDoS, możliwość wyboru miejsca przechowywania danych i zamówienia dodatkowych dysków, funkcje wykonywania migawek (snapshots) maszyny wirtualnej oraz mechanizmy automatycznego backupu. Dzięki temu otrzymujemy kompletny produkt, garściami czerpiący z technologii wirtualizacji i chmury np. migawki, a przy tym znacznie bardzo rozbudowany funkcjonalnie, porównując choćby konieczność samodzielnego zadbania o kwestie backupu danych z serwerów dedykowanych. W przypadku VPS ochrona danych może zostać zautomatyzowana, a odpowiedzialność za kopie zapasowe przerzucona na dostawcę usługi.