Valve: Windows 8 będzie katastrofą

Szef firmy Valve, amerykańskiego producenta gier komputerowych takich jak Half-Life, Portal, czy Counter-Strike oraz platformy Steam, uważa że Windows 8 będzie katastrofą. Skąd tak kategoryczna opinia giganta branży rozrywkowej?

Valve

Valve

Współzałożyciel Valve, Gabe Newell twierdzi, że nowy system operacyjny Microsoftu może okazać się klęską, przez co Windows straci wiodącą pozycję na rynku.

Wszystko za sprawą zamykającego się stopniowo środowiska Windowsa 8, a mianowicie wprowadzenia na wzór urządzeń firmy Apple (oraz Apple Store) analogicznego Windows Store, czyli sklepu z aplikacjami, który zostanie domyślnie zainstalowany na komputerach z nowym systemem.

Bardzo prawdopodobne jest, że w takiej sytuacji użytkownicy będą kupować gry z łatwiej dostępnego Windows Store, niż z platformy Steam. Zdaniem Newella, sytuacja ta dotyczy również innych producentów oprogramowania - zostaną zwyczajnie wypchnięci poza świat Windows. Szef Valve upatruje tu sporą szansę dla Linuksa, na który nadal będzie można stworzyć oprogramowanie na "wolnych" zasadach.

Współpraca Valve i Microsoftu nie szła ostatnio najlepiej, stąd też decyzja o udostępnieniu gier z platformy  Steam na Linuksie.

Czy po wejściu do sklepów Windowsa 8 producenci gier zaczną masowo dostosowywać je do systemu Linuks? Czy może dopasują je do nowych wymagań systemu stworzonego przez Microsoftu?