Valve nie ukrywa niechęci do Microsoftu i Sony

Gabe Newell, założyciel Valve - firmy, która stworzyła m.in. Half-Life - w wywiadzie udzielonym serwisowi Computing Game World, bardzo skrytykował najnowsze konsole Sony i Microsoftu. Jego zdaniem są one na tyle skomplikowane technologicznie, że tworzenie dla nich gier będzie dla programistów drogą przez mękę.

Newell twierdzi, że rozmawiał z pracownikami w Microsofcie i wytykał im, że ani Vista, ani Xbox 360 nie rozwiązują żadnego z istniejących aktualnie problemów, a tylko dodają nowe. W nowej konsoli z Redmond trudności sprawia choćby fakt, że programista nie może założyć, iż na wyposażeniu systemu znajduje się dysk twardy.

Również na Sony założyciel Valve nie pozostawia suchej nitki. Jego zdaniem japoński gigant elektroniczny specjalnie promuje dodatkowe jednostki wykonawcze w Cellu, żeby utrudnić przeniesienie kodu i jego wydajną pracę w produktach konkurencji. Może to zaowocować przywiązaniem deweloperów do jednej tylko konsoli - PlayStation 3.

Newell nie jest jedynym niezadowolonym z Xboksa 360 i PS3. W środowisku programistycznym głosy krytyczne pojawiały się już wcześniej - patrz artykuł: "Programiści rozczarowani Xboksem 360 i PS3".

Więcej informacji: 1UP.com


Zobacz również