Valve pracuje nad portem Steamu i Left 4 Dead 2 na Linuksa

Twórca gry ujawnił, ze prowadzi działania mające na celu udostępnienie platformy Steam i gry Left 4 Dead 2 użytkownikom Linuksa.

Firma Valve zdaje sobie sprawę, że w ostatnich latach Steam znacząco urósł w siłę. Jednak gry do niedawna mogli tam kupować jedynie użytkownicy systemu Windows. W 2010 roku przygotowano Steam dla Apple Mac OS X, teraz kolej na Linuksa.

Valve pracuje nad portem Steamu i Left 4 Dead 2 na Linuksa

Steam

Według Valve wysiłki związane z  udostępnieniem Steam i Left 4 Dead 2 na Linuksa  koncentrują się wokół dystrybucji Ubuntu. Nie powinno być jednak przeciwwskazań do korzystania ze Steam na innych OS-ach opartych na Debianie, takich jak Linux Mint czy sam Debian. Podkreślono, że Ubuntu nie będzie jedyną wspieraną przez nich dystrybucją.

Zobacz również:

  • Najlepszy VPN dla Linuxa - ranking 2022
  • Steam Deck - cena, premiera, gry. Wszystko co musisz wiedzieć o konsoli Valve

Producent wyjaśnia, dlaczego zdecydował się udostępnić Steam jako pierwszym, użytkownikom Ubuntu: firma dopiero zaczyna tworzyć na system Linux, zatem ważniejsze jest pracowanie nad pojedynczą dystrybucją, zwłaszcza w fazie eksperymentów, w której znajduje się Valve. Zmniejsza to nakład pracy poświęcany na testowanie, ponadto powoduje szybszy i sprawniejszy proces tworzenia. Po drugie, Ubuntu jest bardzo popularne i posiada już wypracowaną renomę wśród użytkowników.

Główna funkcjonalność Steam została przeniesiona na wersję dla systemu Linux. Obecnie są wprowadzane mniejsze zmiany, jednak twórcy tej platformy uważają, że korzystanie z niej na Ubuntu już teraz jest teraz całkiem przyjemne. Firma twierdzi, że z powodzeniem udostępni Left 4 Dead 2. Obecnie optymalizuje ją w celu poprawienia ilości wyświetlanych klatek na sekundę.

Mimo, iż Valve nie wydało jeszcze żadnych innych tytułów na Linuksa, spółka potwierdziła iż pracuje nad przeniesieniem dodatkowych tytułów ze swojego portfolio. Firma powinna wesprzeć produkcję gier, które odniosły ogromny sukces na systemie Windows i zaprezentować ich wersję na Steamie, wtedy granie na Linuksie może w końcu okazać się bardziej popularne.