VariVision – ekran o regulowanym kształcie powierzchni projekcyjnej

Częstym problemem z jakim borykają się posiadacze kina domowego wykorzystujący wielkoformatową projekcję na dużym ekranie, jest brak możliwości dopasowania kształtu powierzchni projekcyjnej ekranu przy zmianie formatu wyświetlania projektora. VeriVision firmy Projecta pozwala pozbyć się tego problemu.

VariVision – ekran o regulowanym kształcie powierzchni projekcyjnej
Zmiana formatu wyświetlanego obrazu (ang. aspect ratio) np. z 4:3 na format 16:9 lub 1:2,35, wiąże się z koniecznością żmudnej regulacji ekranu oraz z przestawieniem projektora. Zawsze w tych przypadkach problemem jest kwestia odpowiedniego dopasowania położenia tzw. borderów (czarnych lamówek dookoła powierzchni projekcyjnej zwiększających kontrast projekcji) względem górnej i dolnej krawędzi obrazu przy niezmieniającym się punkcie centralnym obrazu. Sprawa znacznie się komplikuje w systemach, gdzie zarówno ekran, jak i projektor umieszczone są na stałe w punktach mocowania (brak możliwości regulacji osi optycznej projektora oraz położenia górnej krawędzi bordera). Firma ProAUDIO-AVT wprowadziła do swojej oferty produkt, który pozwoli zapomnieć o takich kłopotach.

Na początku 2004 roku firma Projecta – potentat na europejskim rynku ekranów projekcyjnych – zaprezentowała rozwiązanie VariVision electrol, nowatorski ekran przeznaczony do zastosowania w systemach kina domowego. W pełni automatyczny i napędzany elektrycznie mechanizm reguluje, adekwatnie do wybranego trybu projekcji wysokość górnej i dolnej przysłony, oraz odpowiednio wysuwa (bądź zwija) samą powierzchnię projekcyjną, zachowując niezmienności położenia punktu centralnego obrazu. Wybór jednego z trzech formatów: wideo (4:3), HDTV (16:9) oraz cinemascope (1:2,35) możliwy jest za pośrednictwem bezprzewodowego pilota lub bezprzewodowego włącznika ściennego zespolonego z odbiornikiem zainstalowanym w tubusie ekranu.

Zobacz również:

  • Najtańsze RTX - najlepsze oferty na karty graficzne [31.03.2023]
  • Najlepsze strony z legalną muzyką do pobrania za darmo

Ekrany VariVision produkowane są z wykorzystaniem dwóch typów powierzchni projekcyjnej: matowej białej (Matte White) oraz o podwyższonym kontraście (High Contrast). Powierzchnia typu Matte White zapewnia wyświetlanym obrazom czyste, naturalne kolory zaś lekko szara powierzchnia High Contrast (nowość w ofercie firmy Projecta) zwiększa głębię poziomu czerni i zapewnia bardziej soczyste barwy oraz wyostrzenie szczegółów wyświetlanych obrazów. Ekrany produkowane są z powierzchniami o szerokościach 160, 180, 200 i 240 cm.

Ceny ekranów zaczynają sie od 1499 EUR.

Dystrybucja:

http://www.proaudio.pl