Verbatim: "Ostatnio koncentrujemy się na przenośnych dyskach twardych"

"Z dyskami wystartowaliśmy w październiku zeszłego roku. Zakupiliśmy firmę Smart Disk, która ma bardzo silną pozycję na rynku w Stanach Zjednoczonych. Zaprezentowaliśmy ten produkt w czwartym kwartale zeszłego roku i odniósł on duży sukces." - mówi w rozmowie z PCWK Online Maria Csilics, rzeczniczka prasowa Verbatim.

Wywiad przeprowadzono przed ujawnieniem przez firmę Toshiba informacji o rezygnacji ze wspierania formatu HD DVD.

PCWK Online: Jakich nowych produktów Verbatim możemy spodziewać się w ciągu najbliższych kilku miesięcy?

Maria Csilics Będziemy mieli wiele nowych produktów. Zacznijmy od produktów optycznych. Jak widzimy jest tu najnowsza generacja Blu-ray x4 z powierzchnią umożliwiającą zadruk. Wprowadzimy także dwuwarstwowy Blu-ray, także ten wielokrotnego zapisu. Produkty HD DVD jakie trafią do sprzedaży też będą umożliwiały wielokrotny zapis. Obecnie mamy w ofercie dwuwarstwowe płyty o pojemności 30GB. To zaprezentujemy w przyszłym miesiącu. Mówiąc o porftolio innych produktów ostatnio koncentrujemy się na przenośnych dyskach twardych. To jest nasz nowy model. Z dyskami wystartowaliśmy w październiku zeszłego roku. Zakupiliśmy firmę Smart Disk, która ma bardzo silną pozycję na rynku w Stanach Zjednoczonych. Zaprezentowaliśmy ten produkt w czwartym kwartale zeszłego roku i odniósł on duży sukces. Jakościowo, tak jak i inne nasze produkty, pozycjonowany jest w klasie Premium, jednak jego cena mieści się w przedziale klasy średniej. Obecnie wystartowaliśmy z nową gamą dysków HDD - 2,5 cala, a za 2-3 miesiące zaoferujemy dyski 3,5 calowe. Dysk 2,5 cala dostępny jest w pojemnościach 120, 160, 250 i 320 GB. Oba rodzaje dysków będą mogły działać pod USB lub FireWire. Posiadają one bardzo stylowy wygląd, a do pracy potrzebują tylko jednego kabla, którym podłączane są do komputera. Nie wymagane jest żadne dodatkowe, zewnętrznego zasilanie. Są one bardzo lekkie i z łatwością mieszczą się w kieszeni. Wersja USB współpracuje z programem Nero Back It Up 2, a wersja FireWire jest kompatybilna z oprogramowaniem Time Machine firmy Apple. To są najnowsze produkty i musimy skupić się głownie na nich. Następnie, jak widać mamy nową gamę naszych pamięci USB. W marcu pojawi się ich najnowsza odsłona, przeznaczona dla różnych grup docelowych: dla dzieci, kobiet, dla biznesmenów, z różną pojemnością, szybkością i oczywiście w różnych kategoriach cenowych.

A co z napędami solid state? Kiedy możemy się spodziewać oferty Verbatim z tą technologią?

Na razie jest na to dla nas za wcześnie. Na pewno zajmiemy się tym zagadnieniem, jednak póki co nie mamy ściśle określonych planów z nimi związanych.

A odtwarzacze mp3 i podobne? Mieliście produkty z tej gamy. Jak to będzie teraz?

Porzuciliśmy odtwarzacze mp3. Obecnie całkowicie skupiamy się na produktach magazynujących jak dyski twarde i karty flash. Są dla nas bardzo ważne. Wprowadziliśmy serię kart flash Pro dla profesjonalistów. Mamy więc karty SD z 16GB, karty compact flash z 8GB pamięci z modelem 300XP, który jest najszybszy na rynku. To jest teraz dla nas bardzo ważny biznes.

Kilka dni temu TDK ogłosiło, że przestaje wspierać i produkować format HD DVD. Czy Verbatim również skupi się na jednym formacie czy nadal pozostanie przy obu?

Nadal będziemy skupiać się na obu formatach. Tak jest od roku czy dwóch. Nie mamy zamiaru zaprzestać wspierania HD DVD. Zobaczymy co przyniesie nam rynek. Obecnie mogę powiedzieć, że relacje między HD DVD i Blu-ray są silnie zdominowane przez ten ostatni. W USA sprzedaż ma stosunek 2:1, a w Japonii aż 14:1 na korzyść technologii Blu-ray. W Europie wynosi on 3:1. Zobaczymy co przyniesie rynek ale obecnie nie mamy w planach zaprzestania produkcji nośników HD DVD. Jak już wspomniałam w naszym portfolio skupiamy się na optyce. Jesteśmy liderem w technologii Blu-ray jak również HD DVD. Również mocno skupiamy się na technologii USB, kart flash oraz wspomnianych dyskach HDD. Mamy również szeroki wachlarz urządzeń peryferyjnych i akcesoriów - przenośnych głośników, myszy - zarówno mobilnych jak i desktopowych, zestawy słuchawkowe, baterie. W tym miesiącu będziemy także mieli baterie akumulatorki, a także w ciągu najbliższego miesiąca lub dwóch wprowadzimy myszy dla graczy.

Odnośnie Blu-ray bardzo interesującymi są produkty o średnicy 8cm, które wprowadzimy w przyszłym tygodniu. Są one kompatybilne z cyfrową kamerą HD Hitachi. To jest nasza nowość. Mamy również szerokie portfolio produktów 8cm DVD wszystkich formatów i to już od 2 lat.

Obejrzyj wywiad. Zobacz film: "Nie mamy zamiaru zaprzestać wspierania HD DVD" - rozmowa z Marią Csilics, rzeczniczką prasową Verbatim