ViO Media Converter

Jeśli chcesz przekonwertować film na potrzeby sprzętu przenośnego, takiego jak iPod czy HTC Touch Diamond, ViO powinien cię zainteresować.


ViO Media Conventer

Informacje:http://vio.thepiratebay.org Cena: bezpłatny Ocena: 7,1/10

Jest darmowy, łatwy w obsłudze, jak i współpracuje z urządzeniami znanych marek (min. Apple, BlackBerry, HTC, Motorola, Nokia). Twórcy twierdzą, że za jego pomocą przekonwertujesz filmy AVI, MPEG i MP4 do 20% ich oryginalnej wielkości, zachowując przy tym prawie identyczną jakość. Czy rzeczywiście konwerter rodem z The Pirate Bay, najpopularniejszego trackera plików torrentowych, oferuje tak dobrą funkcjonalność?

Łatwy i szybki

ViO to łatwy w obsłudze konwerter wideo, stworzony przez ekipę zarządzającą najpopularniejszym trackerem plików torrentowych The Pirate Bay.

ViO to łatwy w obsłudze konwerter wideo, stworzony przez ekipę zarządzającą najpopularniejszym trackerem plików torrentowych The Pirate Bay.

ViO to jednookienkowe narzędzie, bez żadnych zakładek i fikuśnego interfejsu. Po uruchomieniu wybierasz przycisk Browse, by wskazać film, który chcesz przekonwertować. Gdy to zrobisz, w polu Original File wyświetlą się informacje na jego temat, takie jak rozdzielczość, bitrate czy proporcje.

Kolejno, w polu Optimized for, wybierz urządzenie, na jakim chcesz później obejrzeć film. Lista jest długa, więc powinieneś na niej znaleźć swój odtwarzacz lub telefon. Warto to zrobić, bo dzięki temu program zaproponuje optymalne ustawienia, choć - co oczywiste - możesz dobrać parametry samodzielnie. W tym celu wciśnij przycisk Enable Advanced Options, który uaktywni zaawansowane ustawienia. Wówczas będziesz mógł wskazać liczbę klatek na sekundę, rozdzielczość i in.

Gdy skończysz wybierać poszczególne parametry, kliknij Convert Video. Pliki zapisywane są domyślnie w katalogu C:\VIO\nazwa-filmu, ale możesz wskazać inne miejsce na dysku. Podczas konwertowania warto także zaznaczyć funkcję Shutdown when finished - wtedy ViO wyłączy się automatycznie po skończeniu pracy.

Siadaj, cztery minus

Pasek narzędziowy instalowany opcjonalnie wraz z konwerterem.

Pasek narzędziowy instalowany opcjonalnie wraz z konwerterem.

Plik AVI (624 x 352, 350 MB) przekonwertowaliśmy na potrzeby iPoda (320 x 172) z jakością Full Quality (dostępne są Low, Normal, Good, Full Quality). Po upływie 7 minut film był gotowy. Przekonwertowany plik miał 215 MB. Nie dostrzegliśmy zmian w jakości, ale wyłącznie wtedy, gdy odtwarzaliśmy film na małym ekranie. Próbowaliśmy wyświetlić go na 22-calowym LCD w trybie pełnoekranowym - wówczas jakość była oczywiście gorsza od oryginału. Kiedy zdecydowaliśmy się na gorszą jakość - Good - gotowy film zajmował 51 MB (mniej niż 20% pierwotnej wielkości). Tym razem jakość ucierpiała znacząco (co dało się zauważyć nawet na niewielkim ekranie), łącznie z utratą płynności animacji.

ViO to niezły konwerter, który potrafi dostosować filmy do małych ekranów urządzeń przenośnych, dobierając odpowiednią rozdzielczość oraz format. Nie powinniśmy jednak oczekiwać cudów: zadowalającą jakość uzyskamy tylko wtedy, gdy wybierzemy tryb Full Quality.

Wraz z programem możemy opcjonalnie zainstalować pasek narzędziowy, który integruje się z przeglądarką. Zawiera m.in. wiele adresów stron związanych z cyfrową rozrywką (aktualności, zwiastuny filmowe, gry online) i ma funkcję pobierania strumieniowanych plików wideo z wybranych serwisów.

Plusy:

  • łatwa obsługa
  • dużo obsługiwanych formatów

Minusy:

  • nieciekawy interfejs

Podsumowanie: praktyczny konwerter plików wideo, obsługujący dużo formatów. Do typowych zastosowań jak w sam raz.